Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim przeprowadzili spotkanie z młodymi kierowcami- uczniami Zespołu Szkół w Bielicach. Poświęcone ono było odpowiedzialnemu korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami oraz rozważnemu realizowaniu ambicji kierowcy. Organizatorom debaty zależało na tym, by uświadomić młodym ludziom, że tak naprawdę każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia nieprawidłowych zachowań w ruchu drogowym.

Wczoraj (23.03.2017 r.) w Zespole Szkół w Bielicach odbyło się spotkanie z młodymi kierowcami- uczniami klas ponadgimnazjalnych. Celem debaty było uświadomienie szczególnie młodym ludziom, że posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami, to przywilej, który zobowiązuje. Dzięki przedstawionym prelekcjom każdy uczestnik spotkania mógł uświadomić sobie jaki wpływ na organizm człowieka mają alkohol i środki odurzające, jak niebezpieczna jest jazda pod ich działaniem, jak ważne jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa, jak istotną rolę podczas jazdy odgrywa rozsądek kierowcy oraz jak niebezpieczna może być nadmierna prędkość i agresja za kierownicą. Poprzez przygotowaną specjalnie na to spotkanie prezentację i wypowiedzi prelegentów chcieliśmy zwiększyć świadomość młodych kierowców na temat zagrożeń oraz promować właściwe postawy uczestników ruchu drogowego.

 

Spotkanie poprowadził podinsp. Krzysztof Grugiel Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim, który omówił sytuację na drogach i stan bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Naczelnik podkreślił, że od początku roku na naszym terenie policjanci odnotowali już 10 wypadków drogowych, w których rannych zostało 12 osób. Dla porównania w całym ubiegłym roku nowomiejscy policjanci pracowali przy 21 wypadkach, w których rany odniosło 21 osób. Przyczyną zdecydowanej większości tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości jazdy kierujących do warunków panujących na drodze.

 

By zobrazować skutki takich zdarzeń policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną pokazała zebranym zdjęcia z wypadków drogowych. Omówiono także odpowiedzialność karną za spowodowanie przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki akcji "Przeciw pijanym kierowcom": Czy wiesz jak powstrzymać pijanego kierowcę.

 

Należy podkreślić, że spotkanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony jej odbiorców czyli młodych kierowców.