We wrześniu 2018 r. uczniowie z różnych klas o profilu graficznym naszej szkoły wzięli udział w IX OGÓLNOPOLSKIM BIENNALE GRAFIKI DZIECI I MŁODZIEŻY. Organizatorem konkursu był PŁOCKI OŚRODEK KULTURY I SZTUKI. Ideą konkursu było przybliżenie twórczości Stefana Themersona - wyjątkowego artysty, filmowca, poety, pisarza, filozofa i kompozytora oraz jego żony, Franciszki - malarki, ilustratorki, scenografki. W zamyśle organizatorów Biennale była także popularyzacja wiedzy o technikach graficznych, doskonalenie umiejętności i warsztatu plastycznego oraz prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży.

Źródło: ZSZ Kurzętnik

Biennale jest częścią IX – ego już Festiwalu Themersonów. Ważnym motywem tegorocznej edycji festiwalu była droga. Opowieść Stefana Themersona Przygody Pędrka Wyrzutka stały się inspiracją IX Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży oraz warsztatów graficznych w Pracowni Działań Twórczych POKiS-u. 

19 października o godzinie 12:00 w pracowni KOLOR I FORMA w Galerii Wisła odbyło się rozdanie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej, w którym to wydarzeniu mieliśmy okazję uczestniczyć osobiście.

Wyniki konkursu bardzo pozytywnie zaskoczyły zarówno uczestników jak i opiekunów, a przedstawiają się one następująco:

I – miejsce – Patryk Rówczyńki klasa 2 TGiPC - Zespół Szkół  Zawodowych w Kurzętniku

I – miejsce – Filip Mendik klasa 2 TGiPC - Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie

op. art. mgr Magdalena Anna Kędziorska

II – miejsce – Waldemar Robaczewski klasa 3 TGiPC - Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku

II – miejsce –  Wiktoria Czajkowska klasa 4 TCPG - Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku

 III – miejsce – Danuta Zimnicka klasa 3 TCPG - Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku

Ponownie zatem nasi uczniowie zajęli całe podium!

Dodatkowo jeszcze przyznano 3 wyróżnienia, które otrzymali:

  • Kamila Wielgosińska - klasa II TCPG z ZSZ w Kurzętniku
  • Sandra Peter - klasa III TCPG z ZSZ w Kurzętniku
  • Leszek Jarzembek - klasa IV TCPG z ZSZ w Kurzętniku

Po uroczystym wręczeniu nagród mieliśmy przyjemność obejrzeć piękną wystawę prac konkursowych.

Mieliśmy również niebywałą okazję osobiście poznać panią Jasię Reichardt - siostrzenicę żony Staefana Themersona i krytyka sztuki.

Następnie braliśmy udział w warsztatach graficznych. Nasi uczniowie wykonali prace techniką monotypii, a dziełem końcowym zajęć były odbitki, które zabraliśmy ze sobą i zaprezentujemy je na wystawie szkolnej.

Opiekę merytoryczną nad każdym uczniem i całością projektu sprawowali: 

  • mgr Magdalena Kędziorska oraz
  • mgr Leszek Kędziorski.

Naszym uczniom serdecznie dziękujemy za bardzo duże zaangażowanie w realizowany projekt. Gratulujemy tak wspaniałych wyróżnień i osiągnięć, życząc jednocześnie kolejnych wygranych. Mamy także nadzieję, iż zdobyte laury staną się inspiracją i zachętą dla pozostałych uczniów naszej szkoły. Jak widać w Szkole Najwyższej Jakości grafika również stoi na najwyższym, ogólnopolskim poziomie!!

Wystawa prac będzie dostępna w pracowni KOLOR I FORMA w Galerii Wisła (Płock) dla odwiedzających do 23 listopada, w godzinach 9:00 – 16:00. W naszej szkole możemy obejrzeć wszystkie wykonane ilustracje na 2 piętrze (obok sali 306) i wybrane obok pracowni 111.

Tekst: mgr Magdalena Anna Kędziorska