W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjanci z naszego powiatu będą szczególnie czuwali nad bezpieczeństwem dzieci. Jeszcze przed rozpoczęciem zimowego wypoczynku funkcjonariusze podejmują działania profilaktyczne. Podczas spotkań edukacyjnych omawiają zagrożenia z jakimi dzieci mogą się spotkać w tym okresie oraz przypominać zasady bezpieczeństwa, których stosowanie pozwoli im takich sytuacji uniknąć.

Dzieci spędzające ferie w miejscu zamieszkania, pozostawione często bez właściwej opieki dorosłych, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Najczęściej są to zagrożenia wynikające z łamania podstawowych zasad bezpieczeństwa, związane z niewłaściwą zabawą, w nieodpowiednim miejscu, z nawiązywania kontaktów z osobami nieznajomymi (zarówno za pośrednictwem Internetu jak i w Realu), z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Bywa, ze dzieci nudząc się wkraczają na drogę przestępstwa.

Drodzy Rodzice !
W tych dniach Wasze pociechy wyjadą na zimowiska, część z nich pozostanie w domu, ale wszyscy z pewnością będą doskonale bawić się korzystając z zimowej aury. Nie zapomnijcie o ich bezpieczeństwie, przypominajcie o jego zasadach, bądźcie wzorem do naśladowania. Zimowe spacery i wycieczki wykorzystajcie jako okazje do bliższego kontaktu z dzieckiem, a przy okazji zaobserwowanych sytuacji wskazujcie sposoby bezpiecznych zachowań, unikania zagrożeń oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
GDZIE, W CO I Z KIM BAWIĄ SIĘ NASZE DZIECI ? Gdy spadnie śnieg, chwyci mróz miejsc do zabaw na powietrzu nie brakuje. Na górkach, lodowiskach robi się tłoczno. Jazda na łyżwach, sankach, rzucanie śnieżkami to wspaniała zabawa. Jednak czy zawsze bezpieczna? Corocznie podczas ferii zimowych dochodzi do utonięć, wypadków podczas doczepiania się sankami do pojazdów lub zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni. Równie często zdarzają się u dzieci uszkodzenia ciała spowodowane uderzeniem zbitym, zanieczyszczonym śniegiem. Uczulajmy nasze dzieci na to, aby nie tylko w domu bawiły się bezpiecznie. Zamarznięty staw, kruchy lód, to nie jedyne zagrożenia. Dni wolne od nauki, brak nadzoru dorosłych często sprzyjają pierwszym kontaktom z alkoholem i narkotykami.
Niezwykle ważne jest, aby dzieci informowały o tym, gdzie będą się bawić, jaka to będzie zabawa, w czyim towarzystwie. Pozwoli nam to przewidzieć pewne zagrożenia i w porę im zapobiec. Pamiętajmy, zimą wcześnie robi się ciemno, dlatego ustalmy wspólnie godzinę powrotu dzieci do domu i spowodujmy, aby nasze dzieci były widoczne na drodze i wyposażmy je w elementy odblaskowe.

Bezpieczne ferie w miejscu zamieszkania
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców. Dlatego:
nauczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu; dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu;
na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić” dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie.
wytłumaczmy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc – pokryte lodem rzeki czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa może zakończyć się utratą zdrowia czy życia; warto również przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach;
widząc ślizgające się dzieci w pobliżu ulicy należy im zwrócić uwagę i nie tylko wtedy, gdy wśród nich jest nasze dziecko. W tej sytuacji obojętność i brak reakcji osoby dorosłej mogą doprowadzić do tragedii.
rodzice nastolatków, które udają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

Bezpieczna podróż samochodem
Zimowe warunki panujące na drodze należą do bardzo niebezpiecznych. Oblodzona nawierzchnia, opady atmosferyczne, ograniczona widoczność, zatłoczone drogi i parkingi to tylko niektóre z utrudnień powodowanych przez zimową aurę.
Dlatego:
w czasie podróży autem pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym i przewożonych pasażerów, dostosujmy jazdę samochodem do warunków pogodowych; przygotujmy auta do zimy, planując wyjazd, sprawdźmy uprzednio ich stan techniczny;
przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że brawura, brak wyobraźni, alkohol, niestosowanie się do przepisów kodeksu drogowego i zły stan techniczny pojazdu to najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji;
również jako piesi, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przechodźmy przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych. Wcześniej zapadający zmrok powoduje ograniczenie widoczności dla kierowców, więc bądźmy widoczni i bezpieczni na drodze!
unikajmy odludnych parkingów i poboczy dróg, korzystać z parkingów przy restauracjach, barach, motelach, przy stacjach benzynowych oraz z dobrze oświetlonych parkingów miejskich; opuszczając samochód nawet na chwilę pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy stale przy sobie, pamiętać o zamknięciu okien i drzwi.

Wyjeżdżasz na ferie zabezpiecz mieszkanie
Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd.
Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”.
Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno.
Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką!