Zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Policjanci APELUJĄ o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Od wczoraj na drogach naszego powiatu policjanci odnotowali już kilka niebezpiecznych zdarzeń. Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych.
Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
Wczoraj rano ok godz. 7:20 w Kurzętniku podczas wykonywania manewru omijania peugeota kierujący volkswagenem nie zachował należytego odstępu i uderzył w stojący pojazd.
Niespełna pół godziny później na ul. Działyńskich w Nowym Mieście Lubawskim kierujący samochodem nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącemu przez przejście dla pieszych dziecku i przejechał autem tuż przed nim.
O godz. 21:00 na ulicy Żwirki i Wigury na parkingu przed sklepem doszło do zderzenia dwóch pojazdów.
O godzinie 2:00 w nocy policjanci wezwani zostali do kolizji w Gwiździnach. Tam kierujący fiatem ducato nie dostosował prędkości do warunków w ruchu, wpadł w poślizg i zjeżdżając na pobocze drogi uderzył w znak drogowy. Sprawcy tych zdarzeń zostali ukarani mandatami. Kierowco pamiętaj ! Jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność.
Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi czy błotem pośniegowym wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu, śniegu, czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.