Używasz wideorejestratora? Masz do tego pełne prawo. Kamerki w samochodach są coraz bardziej powszechne. Trzeba jednak pamiętać, że prawo w pobliskich krajach zabrania korzystania z tego urządzenia. Ostrzegamy szczególnie tych, którzy wybierają się na wakacje poza granice Polski.

Ograniczenia
Mandat w wysokości 10 tys. euro można dostać w Austrii. Tam prawo całkowicie zabrania korzystania z wideorejestratora. Podobnie jest na Słowacji, gdzie przepisy wymagają, żeby pole widzenia kierowcy nie było zasłaniane przez żadne akcesoria.

Na Węgrzech prawo nie zabrania używanie wideo rejestratora podczas jazdy, obowiązujące tam przepisy nakazują jednak usuwanie zarejestrowanych materiałów najpóźniej 5 dni po ich nagraniu.

Gdzie można?
Są też kraje, które w żaden sposób nie regulują możliwości używania kamerki w samochodzie. W Chorwacji, Bułgarii czy Grecji korzystanie z urządzenia nie powinno sprowadzać na kierowców kłopotów.

Pamiętaj! Decydując się na publikowanie nagrania z kamerki, należy pamiętać, że numery rejestracyjne pokazywanych samochodów oraz twarze kierowców powinny być zasłonięte.

źródło: Radio ZET