Triathlon jest sportem trudnym i wymagającym, dlatego też osoba szukająca zegarka do tej dyscypliny postawi na model porządny i bogato wyposażony. W końcu zależy jej na monitorowaniu swoich wyników. Sprawdźmy zatem jakie cechy powinien posiadać niezawodny zegarek sportowy.

Jaki jest zegarek do triathlonu?

Sama nazwa wskazuje, że smartwatch do triathlonu to zegarek, który powinien posiadać wsparcie chociaż trzech aktywności, takich jak pływanie, bieganie i rower. Najlepiej, gdyby posiadł funkcję łączenia tych aktywności w jeden trening. Tryb multisportu umożliwia zarejestrowanie wszystkich trzech aktywności jako jednej. Użytkownik takiego zegarka musi jednak pamiętać o zmianie dyscypliny. W zegarkach marki Garmin przeznaczonych typowo dla triathlonistów zmiana ta odbywa się automatycznie, bądź poprzez wciśnięcie jednego z przycisków. Funkcja ta umożliwia płynne przejście do kolejnej dyscypliny sportowej bez niepotrzebnych przerw. Garmin Forerunner to seria najbardziej rozbudowanych zegarków sportowych, które przypadną do gustu również triathlonistom. Porządny dealer marki Garmin z pewnością pomoże wybrać i doradzi, który z zegarków tej kolekcji spełni wymagane przez ciebie funkcje.

Cechy zegarków dla triathlonistów

Długi czas pracy na baterii

Cecha wydawałoby się oczywista, jednak w dalszym ciągu bardzo istotna. Im dłużej zegarek będzie mógł pracować na baterii tym lepiej, szczególnie gdy bierzemy pod uwagę udział w wymagających zawodach.

Wodoszczelność

Większość zegarków sportowych posiada tą funkcję, jednak ogranicza się ona głównie do chwilowego i przypadkowego kontaktu z wodą. Inaczej sytuacja się ma w przypadku zegarków dla triathlonistów, wówczas kontakt z wodą będzie naprawdę częsty, dlatego też wodoszczelność powinna być na wyższym poziomie.

Odbiornik GPS

Kolejna podstawowa funkcja dostępna w większości sportowych modeli, jednak zegarki do triathlonu powinny posiadać jak najbardziej czuły odbiornik GPS. Im lepsze pozycjonowanie tym dokładniejszy pomiar tempa biegu czy prędkości jazdy, ale i większa precyzja w zapisie pokonanego dystansu.

Wsparcie różnych aktywności i trybu multisport

Przy triathlonie bardzo ważna jest możliwość łączenia kilku aktywności w jedną. Jest to szczególnie istotne podczas zawodów, gdzie za pomocą jednego przycisku mamy możliwość zmienić dyscyplinę. Zegarek triathlonowy posiada również wiele rozbudowanych aplikacji do pływania, biegania i jazdy na rowerze.

Wysokościomierz ciśnieniowy

Funkcja, dzięki której wskazania zmian wysokości umożliwiają precyzyjniejsze obliczenia stopnia nachylenia podjazdu.

Obsługa planów treningowych

Dobry smartwatch stosowany przez osobę uprawiającą triathlon powinien posiadać funkcję obsługi planów treningowych. Każdy z nas wie, jak ważną rolę w przygotowaniach do zawodu pełni dobry plan treningowy. Możliwość zaplanowania treningu na komputerze i wysłanie go do zegarka jest wyjątkowo cenna.

Wsparcie zewnętrznych czujników

Jedna z najważniejszych funkcji dla zegarków do triathlonu. Współpraca z czujnikiem kadencji pedałowania, mocy i tętna to w przypadku tego sportu funkcja, której absolutnie nie może zabraknąć.