O odpaleniu racy najczęściej można usłyszeć  przy okazji meczów piłki nożnej. Tzw. kibice w trakcie trwania meczu odpalają race, czasem rzucając je nawet na boisko, tym samym uniemożliwiając grę piłkarzom. W związku z tym, że stadiony coraz częściej są monitorowane i obstawa służb porządkowych i policji w przypadku newralgicznych spotkań jest bardzo dobra, sprawców takich przestępstw łatwo można zidentyfikować.


Race na imprezach 

Raca jest wyrobem pirotechnicznym, i zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez , ten, kto posiada na imprezie wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie w wysokości nie mniej niż 180 stawek dziennych oraz karze ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 59).

Dodatkowo osoba skazana za powyższe przestępstwo może otrzymać od sądu zakaz wstępu na imprezę  (art. 66)


Przypadki z okolicy

Do pięciu lat więzienia grozi 35-letniemu Maciejowi D., który odpalił racę podczas meczu piłkarskiego na stadionie w Elblągu. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów tuż po zakończeniu zawodów. 

Do odpalenia racy doszło podczas pierwszej połowy niedzielnego meczu na stadionie przy ul. Agrykola w Elblągu. Dzięki zainstalowanemu na obiekcie monitoringowi policjanci namierzyli podejrzanego.
— 35-letni Maciej D. został zatrzymany przez policjantów po meczu. Został przewieziony do komendy przy ul. Tysiąclecia i tutaj spędził noc w celi. Przyznał się do odpalenia racy na stadionie. Zgodził się także dobrowolnie poddać karze — mówi podkom. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Czy warto ???