Podczas ostatnich Dni Gminy Kurzętnik i EXPOM S.A., a także XXXIII Dni Drwęcy w Kurzętniku zaprezentowano nową aplikację na smartfony, która poświęcona jest zarówno powiatowi nowomiejskiemu, jak i terenom w Dolinie Drwęcy.

Aplikacja "Z biegiem Drwęcy..." to wartościowe kompendium wiedzy o terenach wzdłuż Doliny Drwęcy.

Opracowana w jej ramach mapa umożliwia łatwy pogląd na wybrane obszary i obiekty prawnie chronione, punkty widokowe, charakterystyczne ekosystemy, miejsca występowania określonych gatunków roślin i zwierząt. Wykonana została w atrakcyjnej dla odbiorcy formie z przejrzystym menu. Posiada funkcję wczytywania trasy do wybranych miejsc za pomocą geolokalizacji. Aplikacja dodatkowe ciekawe funkcje uruchamia w połączeniu z równolegle wydanym, tradycyjnym drukowanym przewodnikiem „Z biegiem Drwęcy…”, poprzez funkcję skanowania wybranych ilustracji. Wówczas obraz ze zdjęcia ozywa w telefonie i możemy zobaczyć np. nakręcone z użyciem drona filmiki ze spływu kajakowego, oglądane z góry zamki, zwierzęta w ich naturalnym środowisku czy pokaz slajdów odnoszący się do wybranego zagadnienia. Nakładka na aparat fotograficzny pozwala zrobić sobie lub komuś zdjęcie z bobrem, łosiem lub jeleniem. Moduł "Quiz" pełni będzie funkcję edukacyjną. Pozwala sprawdzić i uporządkować zdobytą wiedzę. Po odpowiedzeniu na kilka pytań, w zależności od ilości zdobytych punktów, użytkownik zdobędzie odznakę, którą będzie mógł pochwalić się na dowolnym portalu społecznościowym.

Aplikacja wykonana została na zlecenie Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim z udziałem finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Przewodnik w nakładzie 7 500 egz. wydało Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy, do którego na naszym terenie należą Powiat Nowomiejski, miasto Nowe Miasto Lubawskie oraz gminy Kurzętnik i Grodziczno. Przewodnik bazuje na wydanej kilka lat temu publikacji pod tym samym tytułem, lecz został gruntownie odświeżony, uzupełniony i zaktualizowany oraz wykonany w nowej  formie: w atrakcyjnym formacie, na wodoodpornym papierze i oprawie na spirali.

Przewodnik właśnie zostaje przekazywany do dystrybucji, natomiast aplikację mobilną można nieodpłatnie pobrać ze sklepu aplikacji mobilnych Google Play poprzez każdy model telefonu z systemem Android.