Niska temperatura panująca na zewnątrz zagraża życiu i zdrowiu osób bezdomnych ale także samotnych, nieporadnych życiowo czy będących pod wpływem alkoholu. Nowomiejscy policjanci, dzięki informacji od przypadkowego mężczyzny interweniowali wobec jednej z takich osób. Apelujemy o zwracanie uwagi na wszystkie osoby potrzebujące pomocy. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie

KPP Nowe Miasto Lubawskie:

Zima jest okresem bardzo trudnym zwłaszcza dla osób bezdomnych i samotnych. Często przebywają oni w miejscach, które są nieocieplane i bez ogrzewania. Dlatego policjanci kontrolują okolice, gdzie mogą przybywać osoby, które narażone są na wychłodzenie i co roku apelują do mieszkańców o zainteresowanie takimi osobami. 

Jedna z takich interwencji miała miejsce z soboty na niedzielę. Około godziny 4:00 nad ranem gdy policjanci patrolowali trasę Gwiździny- Nowe Miasto Lubawskie zatrzymał ich przypadkowy kierowca, który poinformował, że kilkadziesiąt metrów dalej na poboczu leży jakaś osoba. Policjanci od razu podjechali we wskazane miejsce i rzeczywiście znaleźli leżącego w śniegu na poboczu drogi mężczyznę. Znajdował się on pod działaniem alkoholu, miał problemy z poruszaniem się i był przemarznięty. 46-latek powiedział, że wypił zbyt dużo alkoholu, przewrócił się, nie był w stanie sam wstać i wrócić do domu. 

Z uwagi na to, że okoliczności w jakich się znajdował zagrażały jego zdrowiu i życiu, z powodu panującej niskiej temperatury noc mężczyzna spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, gdzie pozostał do czasu wytrzeźwienia.

Apelujemy ! 

Szczególnie w okresie mrozów nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Każdy taki sygnał będzie sprawdzony. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 112. Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.