Mamy pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w powiecie brodnickim - o tym informowaliśmy dzisiaj w południe. Właśnie ukazał się oficjalny komunikat Starosty Brodnickiego potwierdzający nasze informacje.

AKTUALIZACJA (godz. 14:00):
________________________
Komunikat Starosty:

Informuję, że na terenie powiatu brodnickiego potwierdzono dziś jeden przypadek zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. To mężczyzna w średnim wieku, który powrócił z zagranicy. Jego stan jest bardzo dobry. Zakażony na chwilę obecną nie wymaga hospitalizacji. Przebywa pod kontrolą w izolacji domowej. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym, zostały zlokalizowane i poddane obowiązkowej kwarantannie.

Jednocześnie informuję, że trzy osoby są hospitalizowane w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Ze 100 do 200 wzrosła liczba osób poddanych kwarantannie, 19 z nich przebywa w ośrodku przeznaczonym do kwarantanny zbiorowej. Pozostają tam w warunkach izolacji od innych osób objętych tego typu kwarantanną. Z 27 do 12 zmniejszyła się liczba osób objętych nadzorem sanitarnym.

Ze względu na wyjątkowe okoliczności zaistniałe w związku z ogłoszeniem stanu epidemii, w szczególności z uwagi na troskę o nastroje społeczne, apeluję gorąco do mieszkańców i gości powiatu brodnickiego o korzystanie z rzetelnych i wiarygodnych źródeł informacji, którymi są informacje zamieszczane na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy oraz oficjalne Komunikaty Starosty Brodnickiego dotyczące aktualnej sytuacjiepidemiologicznej publikowane systematycznie na stronie Starostwa Powiatowego w Brodnicy. Apeluję o zachowanie rozsądku i nieuleganie panice. Ponownie wzywam do zachowania rygorów bezpieczeństwa sanitarnego ibezwzględnego stosowania się dowszelkich zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz innych służb. Wszelkie informacje ozasadach postępowania nawypadek podejrzenia zakażenia oraz informacje pomocnicze znajdują się w serwisie internetowym Starostwa Powiatowego w Brodnicy z odniesieniem nastrony Państwowej Inspekcji Sanitarnej, serwisu rządowego oraz Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych (ECDC).

O ewentualnej zmianie sytuacji epidemiologicznej oraz podejmowanych w związku z tym działaniach będziemy powiadamiać na bieżąco.

________________________
Informacje z godz. 12:00

Mężczyzna jest mieszkańcem powiatu brodnickiego (gmina Zbiczno). Przebywa obecnie w kwarantannie, jego stan jest dobry. Najprawdopodobniej do zakażenia doszło podczas pobytu w Danii.


Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, syn zakażonego pracuje w jednym z zakładów pracy na terenie powiatu nowomiejskiego w gminie Kurzętnik. Nie przychodzi do pracy, przebywa w kwarantannie domowej.

Informację pozyskaliśmy z anonimowego źródła. Oficjalny komunikat Starosty Brodnickiego na temat sytuacji epidemiologicznej ma pojawić się około godz. 14:00. Do tematu wrócimy.