Polscy Łowcy Burz ostrzegają: w czwartek Polska będzie w zasięgu słabej zatoki niżowej związanej z niżem znad Wielkiej Brytanii, dodatkowo w obszarze słabogradientowym. Przez centralną i wschodnią część kraju przechodzić będzie dolnotroposferyczna zbieżność wiatru poprzedzająca pofalowany front atmosferyczny, na którym dojdzie do powstania słabych ośrodków niskiego ciśnienia. UWAGA! To tylko prognoza, jednak nie należy jej lekceważyć. W ciągu dnia będziemy aktualizować informacje.

Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenie 2. stopnia na teren powiatu nowomiejskiego. Co to oznacza?

Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia

Na tym obszarze prognozowana jest wysoka chwiejność termodynamiczna dochodząca do 3000-3500 J/kg, a miejscami nawet ponad. LI będzie na poziomie -5/-8°C. Warunki kinematyczne będą słabe, a pod wieczór umiarkowane. Wodność troposfery osiągnie 40-45 mm,

Czwartek będzie bardzo niebezpiecznym dniem pod względem zjawisk burzowych. Prognozowane burze zaczną pojawiać się popołudniu i będą szybko organizować się w większe struktury wielokomórkowe. Dodatkowo występować będą superkomórki burzowe. Największym zagrożeniem ze stron burz będą opady dużego gradu do około 5-8 cm, a nawet więcej, intensywne opady deszczu do 50-60 mm w czasie trwania zjawiska oraz bardzo silny wiatr w porywach do 90-110 km/h. Ze względu na trajektorię burz nie można wykluczyć tzw. training storm czyli występowania burzy nad jednym obszarem kilka razy co może podwyższyć sumy opadowe. Dodatkowo ze względu na podwyższone parametry skrętu kierunkowego wiatru istnieje ryzyko powstania trąb powietrznych, którego nie należy lekceważyć. Burze będą się przemieszczać na północny-wschód.

źródło: lowcyburz.pl