Z każdym dniem rośnie liczba zakażeń koronawirusem, tendencja w granicach 1300-1500 zakażeń na dobę może się utrzymać jeszcze przez kilkanaście dni.

Niestety wskaźnik zakażeń w naszym kraju utrzyma się prawdopodobnie do 15 października na w/w poziomie. Później czeka nas subtelny spadek nowych przypadków, natomiast im bliżej świąt Bożego Narodzenia zakażeń będzie przybywać. Taki scenariusz w rozmowie z RMF FM przedstawił Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny.

Ponadto w planach rządu jest wprowadzenie nowych obostrzeń, które wejdą w życie w weekend lub na początku przyszłego tygodnia. Będą one dotyczyć m.in. funkcjonowania barów i restauracji, limitu osób na weselach i innych zgromadzeniach, a także zakrywania ust i nosa.

Jak podkreśla minister zdrowia obowiązek zakrywania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie wprowadzony również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w czerwonej.

Kolejną zmianą mają być ograniczenia liczby osób na weselach oraz innych zgromadzeniach. W strefie zielonej ma to być do 100 osób, w żółtej do 75 osób, w czerwonej do 50 osób.

Minister Niedzielski poinformował także o obostrzeniach w branży gastronomicznej. W strefie czerwonej bary, puby i restauracje będą mogły być otwarte do godz. 22:00.

Szanowni Państwo, uszanujmy zalecenia specjalistów i przestrzegajmy ograniczeń, unikajmy zgromadzeń, zakrywajmy usta i nos.