Policjanci w całym kraju codziennie sprawdzają i zbierają informacje o tym, czy osoby objęte kwarantanną stosuje się do postanowień decyzji. Tak również dzieje się na terenie powiatu nowomiejskiego. Wczoraj wspólny patrol dzielnicowego i żołnierzy WOT ujawnili, że jeden z mieszkańców naszego powiatu złamał zasadę kwarantanny i opuścił miejsce zamieszkania. To już drugi taki przypadek na terenie powiatu nowomiejskiego. Obaj nieodpowiedzialni mężczyźni będą tłumaczyć się przed sądem.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasady przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Od minionego weekendu wspiera ich w tym Wojsko Obrony Terytorialnej. Umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżają pod adres gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych.

Podczas jednej z takich kontroli, która miała miejsce wczoraj funkcjonariusze nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną jednego z mieszkańców naszego powiatu.

To już drugi taki przypadek w naszym powiecie. W miniony piątek policjanci otrzymali zgłoszenie informujące o tym, że osoba poddana kwarantannie opuściła mieszkanie.

W obu tych przypadkach prowadzone są czynności wyjaśniające w związku z popełnieniem przez te osoby wykroczenia z art. 116 kw., a wniosek o ukaranie ich skierowany zostanie do sądu. 

O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. 

  • Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

  • W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Pamiętajmy! 

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.