W ostatnim czasie ludzie kładą coraz większy nacisk na bezpieczeństwo dzieci i zwierząt, w trakcie trwania letnich upałów. Zanim jednak wybijesz szybę w cudzym samochodzie, dokładnie przemyśl sytuację i postaraj się ocenić ją trafnie, ponieważ nie w każdym przypadku będziesz uznany za bohatera. Jeśli nie chcesz zostać podejrzany o wandalizm i ponosić kosztów naprawy, sprawdź, kiedy możesz wkroczyć do akcji.

Jak zareagować widząc dziecko lub zwierzę w rozgrzanym aucie?

Samochód, który stoi w pełnym słońcu działa jak piekarnik – temperatura bardzo szybko rośnie do wartości niebezpiecznych, nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. Podczas największych upałów wystarczy pół godziny, aby sięgała nawet około 40 stopni Celsjusza – taka temperatura to realne zagrożenie. Zanim podejmiesz konkretne kroki, pamiętaj, że auto, które stoi w cieniu lub ma opuszczone szyby, nie stanowi największego problemu. Są również samochody, w których klimatyzacja działa także na postoju, a niektórzy właściciele, umieszczają na nich kartkę z informacją, że klimatyzacja jest włączona, a dziecku lub zwierzakowi nie zagraża większe niebezpieczeństwo. Działając impulsywnie, grozi Ci kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności. 

Nie znaczy to jednak, że masz nie reagować. Poczekaj kilka minut – jeśli dłuższy czas nikt nie wraca do auta lub wyraźnie widać, że dziecko lub zwierzę w środku jest w złym stanie, podejmij poniższe działania:  
zadzwoń na numer 112 lub do straży miejskiej,
jeśli samochód znajduje się pod sklepem, wejdź do niego i poproś obsługę o wywołanie właściciela,
w ostateczności stłucz szybę. 

Pamiętaj, że przepisy jasno określają, że dobro poszkodowanego jest ważniejsze niż materialne mienie:
Art. 26. § 1. KK Nie popełnia przestępstwa kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
§ 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Konsekwencje bezpodstawnego stłuczenia szyby

Rodzic, zostawiając dziecko w aucie, jest świadomy tego, co robi – świadczy to tylko o jego nieodpowiedzialności i lekceważeniu realnego zagrożenia. Mimo wszystko, pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie nie jest przestępstwem. Jest nim wtedy, kiedy wiąże się to z narażaniem jego zdrowia lub życia na szwank.

Przestępstwo zniszczenia mienia ścigane jest z oskarżenia prywatnego, dlatego zastanów się, zanim podejmiesz konkretne kroki. Jeżeli jednak okaże się, że wybicie szyby było uzasadnione, sąd Cię uniewinni albo odstąpi od ukarania, chociaż następuje to czasami dopiero po kilku rozprawach.
Koniec końców, ważniejsze jest życie – jeśli widzisz, że nie ma innego wyjścia, nie wahaj się przed wybiciem szyby. Pamiętaj, że konieczne jest wezwanie odpowiednich służb – w ten sposób wypełnisz swój obowiązek udzielania pomocy.