Nowomiejska firma Insektpol przeprowadziła darmową dezynfekcję karetek w Nowym Mieście Lubawskim. Dezynfekcja została wykonana metodą ozonowania.

Wczoraj wykonaliśmy nieodpłatną dezynfekcję karetek w Nowym Mieście Lubawskim! Przypominamy, że akcja nadal trwa i służby zdrowia oraz jednostki mundurowe mogą kontaktować się z nami w sprawie nieodpłatnej dezynfekcji pojazdów metodą ozonowania - poinformowali przedstawiciele firmy na oficjalnym koncie na Facebook'u.

Insektpol wykonał także ozonowanie 6 karetek należących do iławskiego szpitala. O tym, dlaczego ozonowanie to najskuteczniejsza metoda walki z wirusami, firma informuje na swojej oficjalnej stronie.

Zwalczanie Koronawirusa ozonem to jedna ze skutecznych metod dezynfekcji potwierdzona badaniami. Ozonowanie pomieszczeń niszczy wirusy w także Koronawirusa SARS-CoV-2. [...] Nowy SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, otoczonym dodatkową osłonką lipidową, o budowie bardzo podobnej do SARS-1 koronawirusa, który wywołał epidemię w 2003 r. Wtedy wykazano, że ozon niszczy koronawirusa SARS-1 (potwierdza to 17 opublikowanych prac naukowych), a wstępne wyniki badań prowadzonych w Institute of Virology, Hubei (Chiny) potwierdzają, że ozon niszczy nowego SARS-CoV-2. Ozon rozbija cząsteczki lipidowe w miejscu ich podwójnych lub potrójnych wiązań (nienasycone kwasy tłuszczowe), niszczy osłonkę lipidową, która jest im zwykle potrzebna do kolejnej infekcji. Gdy osłonka lipidowa wirusa ulegnie fragmentacji, wtedy kwas nukleinowy traci swoje właściwości. Ozon przenika przez osłonkę lipidową i kapsyd białkowy do rdzenia z kwasem nukleinowym i uszkadza wirusowy RNA. Z tych powodów wirusy osłonkowe, do których należy SARS-CoV-2, są bardziej wrażliwe na czynniki fizyko-chemiczne niż wiriony bezosłonkowe.

Więcej o tej metodzie możecie przeczytać na stronie Insektpolu (link: http://insektpol.pl/zwalczanie-koronawirusa-ozonem.html?fbclid=IwAR2CLwok1NCOphekpHTYBpIxmLbxT6hiCzChLYTUdJ_XapCOmlg1LBME30A).

Gratulujemy pomysłu i w imieniu mieszkańców dziękujemy Insektopolowi za ten gest!

fot. Insektpol (fb)