Policja ostrzega przed „prośbami” ze strony znajomych kontaktujących się za pomocą portali społecznościowych i proszących o nasz numer telefonu na który dostaniemy kody, które następnie mamy je im odesłać. Takiej prośbie uległ mieszkaniec naszego powiatu, który był przekonany, że koresponduje ze swoją ciocią. Konto mężczyzny zostało w ten sposób obciążone kwotą blisko 500 złotych. Niestety to nie pierwszy taki przypadek w naszym powiecie

Do nowomiejskiej komendy Policji zgłosił się wczoraj mężczyzna, który zawiadomił o oszustwie. Mężczyzna otrzymał zaproszenie do grona znajomych na portalu społecznościowym od swojej cioci. Był tym trochę zdziwiony, bo ten kontakt miał już dodany do znajomych, ale i tak przyjął zaproszenie. Następnie otrzymał od niej wiadomość tekstową i był przekonany, że rozmawia przez komunikator ze swoją ciocią, która najpierw poprosiła go o przesłanie numeru telefonu, a potem o odesłanie jej kodów, które otrzyma za moment w wiadomościach sms. Mężczyzna zrobił to, o co go poproszono. Po chwili jednak otrzymał wiadomość od operatora sieci komórkowej, że jego konto zostało obciążone kwotą blisko 500 zł. Gdy sprawdził listę znajomych kontakt rozmówczyni był już zablokowany.

Niestety to nie pierwsze tego typu zgłoszenie, które wpłynęło do nowomiejskiej komendy Policji. Będąc one wszystkie wyjaśniane. 

Policjanci przestrzegają przed niejasnymi sytuacjami i prośbami, które otrzymujemy za pośrednictwem portali społecznościowych. Wszystkie operacje, które wykonujemy na komputerze czy telefonie powinny być dla nas zrozumiałe i jasne. Czasem lepiej odmówić kliknięcia w nieznany link czy przekazania dalej wiadomości i uczestniczenia w sytuacji którą nie do końca rozumiemy niż zlecić operacje bankowe i stracić pieniądze. Oszuści posuwają się co rusz do nowych metod po to właśnie by wyłudzać pieniądze.