Jedną z podstawowych zasad funkcjonowania w wirtualnym świecie jest bezpieczeństwo. Bez względu na rodzaj naszej aktywności internetowej powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które uchronią nas m.in. przed kradzieżą czy wyłudzeniem danych osobowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak chronić swoją prywatność w sieci!

1.      Korzystaj z bezpiecznego łącza internetowego

Zawsze – bez względu na miejsce, w którym logujesz się do sieci – korzystaj z bezpiecznego łącza internetowego. Jednym z największych zagrożeń dla naszych danych są publiczne sieci WiFi np. w restauracjach, w pociągu czy na uczelni. Co więcej, często może to być hotspot utworzony przez hackerów, tylko po to, by wykraść Twoje dane np. do logowania w mediach społecznościowych czy do konta bankowego. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania internetu do domu, to zwróć uwagę na to, jakie zapory bezpieczeństwa stosuje dany dostawca usług sieciowych.

2.      Stosuj silne hasła do logowania

Stosowanie silnych, a jednocześnie bezpiecznych haseł do logowania to jedna z najważniejszych zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Najlepiej, aby nasze hasła – do poczty elektronicznej, mediów społecznościowych, kont bankowych, profilu zaufanego, etc. – różniły się między sobą. Zdecydowanie najbezpieczniejszym hasłem jest przypadkowy ciąg znaków – liter (zarówno małych, jak i dużych), cyfr i znaków specjalnych. Najgorsze, co możemy zrobić to ustawić hasło bardzo łatwe do odgadnięcia np. 1234, 1111, imię + data urodzenia.  

Bardzo dobrym pomysłem jest korzystanie z weryfikacji dwuetapowej – wówczas, gdy będziesz logować się z nieznanego urządzenia np. na Facebooka, będziesz musiał podać kod, który otrzymasz SMS-em na podany przy rejestracji numer telefonu. Opcję podwójnego uwierzytelniania możesz aktywować nie tylko na Facebooku, ale również na Gmailu.

3.      Używaj bezpiecznych przeglądarek internetowych

Najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie jest Google Chrome – według danych korzysta z niej 2 na 3 internautów. Na dalszych pozycjach plasują się: Firefox, Opera, Safari i Edge. Przy wyborze przeglądarki internetowej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy: wysyła alerty o szkodliwym oprogramowaniu, próbie wyłudzenia informacji. Oprócz tego bardzo ważne jest to, by obsługiwała ona tryb prywatny oraz umożliwiała usunięcie historii przeglądania (w tym również ciasteczek).

4.      Ogranicz korzystanie z chmur internetowych

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się przechowywanie danych na zewnętrznych dyskach online. Chociaż z reguły są one bezpieczne, to znane są przypadki – nawet wśród osób publicznych – kradzieży danych. Dlatego też należy korzystać z chmur internetowych rozsądnie tj. nie przechowywać w nich plików zawierających drażliwe dane (np. osobowe). Warto także na wszelki wypadek posiadać kopię zapasową wszystkich ważnych plików, które przechowujemy na dysku online.

5.      Nie otwieraj podejrzanych wiadomości

Jednym z największych zagrożeń w sieci są wiadomości z linkami, bądź z załącznikami, które zawierają szkodliwe oprogramowanie. Dlatego też każdą wiadomość pochodzącą z nieznanego źródła, należy traktować jako potencjalnie niebezpieczną. Cyberprzestępcy stosunkowo często podrabiają wiadomości, które na pierwszy rzut oka wyglądają np. jak zwyczajna oferta handlowa. Szkodliwa wiadomość zazwyczaj będzie różnić się jedynie małym szczegółem np. literówką w adresie e-mail.

6.      Odwiedzaj wyłącznie bezpieczne strony internetowe

Zagrożeniem dla naszych danych w sieci są również niebezpieczne strony internetowe. Dlatego przebywając w wirtualnym świecie, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim nie należy odwiedzać stron, które nie są zabezpieczone protokołem HTTPS (ochrona połączenia). Warto zwracać również uwagę na to, czy dana strona internetowa posiada certyfikat SSL, który poświadcza wiarygodność domeny i jej właściciela. Dzięki niemu nasze dane, jeśli je podajemy, są szyfrowane.