Wózek widłowy terenowy należy do grupy najbardziej zaawansowanych i efektywnych wózków o napędzie spalinowym. Jego wydajność i wielofunkcyjność przekłada się na bezpośredni wzrost zysków całego przedsiębiorstwa. W naszym artykule zaprezentujemy Wam garść porad, jak wybrać najlepszy wózek widłowy terenowy. Zapraszamy!

Co charakteryzuje dobry wózek widłowy terenowy?

co-charakteryzuje-wozek-widlowy-terenowy.jpg

Tym, co wyróżnia wózek widłowy terenowy na tle innych pojazdów podnośnikowych, jest oczywiście jego niebywały udźwig i bardzo dobre właściwości trakcyjne. Najbardziej wydajne spośród tego typu pojazdów są w stanie unieść ładunki o masie nawet do 10. ton, co stanowi wartość nawet 3-krotnie większą niż w przypadku czołowych wózków widłowych.
Duża wartość maksymalnego udźwigu musi iść w parze z solidną konstrukcją, która będzie w stanie bezpiecznie utrzymać i przetransportować załadowany kilkutonowy towar. 
Ponadto, tym, co odróżnia wózek widłowy terenowy od innych tego typu urządzeń, są charakterystyczne duże opony (większe z przodu, mniejsze z tyłu) i najczęściej napęd na 4 koła, które sprawiają, że wózek nawet z kilku tonowym obciążeniem z łatwością pokonuje grząskie tereny oraz wzniesienia i pagórki.

Kiedy powstał pierwszy wózek widłowy terenowy?

kiedy-powstal-pierwszy-wozek-widlowy-terenowy.jpg

Powstanie pierwszego wózka widłowego terenowego stanowiło odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, na którym istniały już widlaki, jednak żaden z nich nie mógł sprawnie poruszać się po nierównym terenie ani transportować ładunków o tak dużej masie. W 1958 roku syn założyciela marki Braud&Faucheux (przekształconej później w znaną i cenioną współcześnie markę - Manitou) wpadł na pomysł jak rozwiązać ten problem. Projektując wózek widłowy terenowy zastosował odwrócony schemat ciągnika rolniczego, który wzbogacił poprzez dodanie masztu i hydrauliki. W ten sposób powstał prototyp pierwszego wózka widłowego terenowego.

Jak wybrać dobry wózek widłowy terenowy?

Z uwagi na cenę wózka widłowego (koszt zakupu tego pojazdu rozpoczyna się od. ok 120 tys. zł), przed zakupem urządzenia, warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim jego parametrom, a nie kupować kota w worku. Na co koniecznie zwrócić uwagę?

1. Marka pojazdu

marka-pojazdu.jpg

Wózki widłowe terenowe znanych marek z pewnością kosztują nieco więcej niż niefirmowe pojazdy, jednak zwykło się mawiać, że “co tanie to drogie” i to powiedzenie odnieść można także do rynku wózków podnośnikowych.
Wybór marki pojazdu stanowi pierwszy, a zarazem najważniejszy krok podczas wyboru odpowiedniego sprzętu. Dlaczego? Na rynku pojawiło się wiele stron oferujących niefirmowe pojazdy w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. Jeśli jednak przyjrzeć się takim ofertom bliżej, niepokoić może kilka faktów - przede wszystkim:

 • brak siedziby w Polsce;
 • brak real photo urządzeń w ofertach;
 • zdecydowanie utrudniony i ograniczony kontakt z firmą;
 • brak jakichkolwiek informacji o marce w sieci;
 • kosztowny transport oraz bardzo długi czas oczekiwania na zakupiony sprzęt;
 • brak możliwości obejrzenia wózków na żywo (wszystkie pojazdy są sprowadzane wyłącznie na zamówienie).

Tego typu oferty powinny od razu niepokoić. Nawet jeśli zdecydujesz się już na zakup niemarkowego pojazdu, pochodzącego z nie do końca pewnego źródła, możesz później napotkać na szereg problemów:
- dostarczenie wózka widłowego terenowego niezgodnego z opisem i ofertą zawartą na stronie;
- problem ze skontaktowaniem się ze sprzedawcą;
- brak jasnej informacji o możliwości zwrotu pojazdu;
- części i konstrukcja niespełniające norm Unii Europejskiej;
- problem z zarejestrowaniem wózka;
- brak dostępnych na polskim rynku części zamiennych;
- duża awaryjność sprzętu.
Jak widać, pozorne oszczędności mogą zamienić się w nieprzyjemny problem. Jak wygląda zatem sytuacja w przypadku zakupu wózka widłowego terenowego jednej ze znanych firm (np. Toyota czy Manitou, które znajdziesz tutaj)? Przede wszystkim:

 • już na poziomie wyboru właściwego modelu pojazdu w sieci można wyszukać wiele istotnych informacji o każdego rodzaju pojeździe;
 • w każdej chwili istnieje możliwość skonsultowania się z doradcą, który w rzetelny sposób udzieli informacji na każde pytanie;
 • marki te mogą poszczycić się długoletnią tradycją, zależy im na utrzymaniu pozytywnego wizerunku na rynku, dlatego dbają zarówno o jakość wykonania urządzeń, jak i o materiały, których używa się przy produkcji wózków;
 • warunki umowy (jak i ewentualnego odstąpienia od niej) są jasne i czytelne;
 • pojazdy posiadają długą gwarancję;
 • w wielu przypadkach istnieje możliwość wykupienia dodatkowej usługi serwisowania w profesjonalnym salonie;
 • zwykle profesjonalni dealerzy marki mają łatwy dostęp do ewentualnych części zamiennych, w przypadku awarii sprzętu.

Wybierając wózek widłowy terenowy nie koncentruj się zatem tylko i wyłącznie na cenie produktu, gdyż wizja oszczędności w tym przypadku bywa złudna.

2. Stan pojazdu

stan-pojazdu.jpg

Jeśli już zdecydowałeś o rodzaju marki wózka widłowego terenowego, jaki planujesz kupić, warto podjąć decyzję czy ma to być sprzęt nowy czy używany. Obydwa rozwiązania niosą za sobą wymierne korzyści:
Wózek nowy:

 • idealny stan techniczny;
 • pojazd gotowy do zarejestrowania;
 • brak zużycia jakichkolwiek elementów;
 • przewidywana dłuższa żywotność.

Wózek używany:

 • niższa cena (nawet do 50%);
 • konieczność sprawdzenia stanu technicznego;
 • ewentualna drobna naprawa czy wymiana niektórych elementów (w zależności od tego w jakim stanie jest pojazd);
 • normalne, niewielkie ślady użytkowania.

Warto zaznaczyć, iż kupując sprzęty używane za pośrednictwem znanych dealerów czy składów wózków widłowych otrzymuje się:
- odnowiony już sprzęt;
- wózek przygotowany do przejścia badań i rejestracji;
- gwarancję nawet na używany sprzęt.
Oznacza to, iż warto zadbać o znalezienie najlepszej i wiarygodnej oferty, nawet w przypadku, gdy kupuje się wózek widłowy terenowy używany, gdyż nawet kupując sprzęt z tzw. “drugiej ręki”, można sporo zyskać.

3. Parametry

parametry.jpg

Wśród wózków widłowych terenowych pojawiają się różne modele, które mogą znacząco różnić się od siebie parametrami. Nie każdy pojazd dysponuje udźwigiem 10 ton, ale też… nie w każdym przedsiębiorstwie taka moc jest potrzebna. 
Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować, jakie są potrzeby przedsiębiorstwa, koncentrując się przede wszystkim na tym:
- jaka jest masa transportowanych najczęściej ładunków;
- czy zdarzają się przypadki (nawet jednorazowe), gdy trzeba przewieźć cięższe towary;
- jak wyglądają warunki na trasie, którą poruszać się będą pojazdy;
- czy wózek widłowy terenowy zmieści się i będzie mógł bezpiecznie poruszać na każdym etapie trasy;
- jaka jest wysokość maksymalna, na jaką należy unosić ładunki;
- czy istnieje jeszcze zapotrzebowanie na jakiekolwiek inne usługi, które mogłoby zostać zaspokojone poprzez wykorzystanie w wózku widłowym terenowym - dodatkowego osprzętu.
Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą na dobranie optymalnego sprzętu, który opowie na bieżące zapotrzebowania przedsiębiorstwa, sprosta wszystkim stawianym przed nim wyzwaniom i nie zawiedzie w żadnych warunkach.

Wózek widłowy terenowy - podsumowanie

podsumowanie.jpg

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy Wam krótki poradnik, mówiący o tym, na co warto zwracać uwagę, tak aby wybrać dobry wózek widłowy terenowy. Mamy nadzieję, że nasze sugestie pomogą Wam prawidłowo dobrać optymalny sprzęt niezbędny dla Waszego przedsiębiorstwa.