Prędkość – nadmierna i przekroczona ponad tą dozwoloną, jest najczęstszą przyczyną najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych. Mieszkaniec gminy Lidzbark jechał oplem w miejscowości Mroczno mając na liczniku 112 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h. Stracił prawo jazdy.

Funkcjonariusze ogniwa ruchu drogowego, w ramach codziennej służby prowadzą pomiary prędkości na terenie całego naszego powiatu. Nadzorem Policji obejmowane są, w pierwszej kolejności, drogi o największym zagrożeniu wypadkowością oraz te, które naniesiono na Krajową Mapę Zagrożeń jako zagrożone przekraczaniem prędkości.

 

Tak było wczoraj. Patrol ogniwa ruchu drogowego ok. godz. 16:30 prowadził pomiar prędkości w miejscowości Mroczno, w miejscu, które było wskazywane na Krajowej Mapie Zagrożeń jako miejsce zagrożone przekraczaniem prędkości. W pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli opla insignia który jechał z dużą prędkością. Urządzenie pomiarowe wykazało, że w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczeni do 40 km/h auto miało na liczniku 112 km/h. 28-letni mieszkaniec gminy Lidzbark został zatrzymany przez policjantów, którzy zatrzymali mu prawo jazdy, został on także ukarany mandatem karnym oraz wzbogacił się o 10 punktów karnych.

 

To kolejny kierowca ,który rażąco przekroczył prędkość w Mrocznie. W miniony piątek policjanci zatrzymali tam prawo jazdy 20-latkowi kierującemu mercedesem. Od początku tego roku funkcjonariusze nowomiejskiej drogówki na terenie naszego powiatu odnotowali 15 takich przypadków.

 

 

 

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

 

W tym miejscu przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu mieszkańcy naszego regionu mogą rzetelnie i czytelnie zidentyfikować i przedstawić zagrożenia np. dotyczące przekraczania prędkości, a następnie poinformować instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dzięki zgłoszeniom naniesionym na Mapie można odpowiednio zadaniować policjantów.

 

Działania policjantów i ujawniony przypadek rażącego przekroczenia prędkości potwierdziły skuteczność tego narzędzia.

 

Pamiętajmy:

Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu.

 

Im większa prędkość pojazdu tym:

 

  • gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
  • mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
  • dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.