Dzisiejszy dzień będzie kontynuacją gorącego tegorocznego czerwca i zapowiada się naprawdę upalnie. Miejscami występować będą także burze, które mogą być gwałtowne. Sprawcą tego będzie powietrze zwrotnikowe, napływające do nas z południa. Już dzisiaj w większości kraju temperatura powietrza wyniesie od 31°C do 35°C. Jak przewidują Polscy Łowcy Burz, na obszarze powiatu nowomiejskiego mogą dzisiaj wystąpić burze. Wczoraj na zachodzie kraju przeszły silne konwekcje wywołujące grad o średnicy 10 cm. Kolejny, upalny dzień. Możliwe burze! [OSTRZEŻENIE]

Sytuacja biometeorologiczna w najbliższych dnia będzie kształtowana głównie przez uciążliwe warunki termiczne. Dominować będzie umiarkowane obciążenie organizmu człowieka gorącem, jednak w najcieplejszej porze dnia, obciążenie układu termoregulacji może być silne. Subiektywne odczucie termiczne w ciągu dnia będzie się utrzymywało w zakresie od gorąco do bardzo gorąco. Zbyt ciepłe środowisko termiczne w nocy, może niekorzystnie wpływać na jakość nocnego wypoczynku, powodując trudności z zasypianiem. Ograniczone możliwości wypoczynku i regeneracji w nocy może potęgować uczucie znużenia i senności w następnych dniach.

Prognoza do końca tygodnia

Jak wskazują Polscy Łowcy Burz, dzisiaj nad powiatem nowomiejskim występuje małe/średnie ryzyko silnych burz. Co to oznacza? 

Część modeli, pomimo dużych niedosytów wilgoci w środkowej troposferze, wskazuje na możliwość utworzenia się w godzinach popołudniowych rozproszonych komórek burzowych. Burze mogą przynosić miejscami silne opady deszczu i gradu o średnicy do ok. 3 cm wraz z bardzo silnymi porywami wiatru, będą jednak punktowe i krótkotrwałe. Mimo niewielkich szans na rozwój burz, w prognozie uwzględniono dla tej części kraju 1. stopień zagrożenia. Pod wieczór lub w pierwszej części nocy burze powinni zaniknąć - informują na swojej stronie Polscy Łowcy Burz.

Poniżej prognoza burzowa na środę 12 czerwca autorstwa Polskich Łowców Burz:W kolejnych dniach o możliwości wystąpienia silnych burz informuje IMGW. Burze mogą wystąpić zarówno w czwartek i piątek. Gdy tylko synoptycy wydadzą ostrzeżenia o nadchodzącym zagrożeniu, niezwłocznie poinformujemy o tym na naszym portalu.

Poniżej prognoza burzowa IMGW: