Podatek cukrowy zaczął obowiązywać do 1 stycznia 2021r. , chociaż rząd określa go jako „promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów”. Wiele sieci zmaga się wiec z nową daniną.

McDonald’s nie podniósł swoich cen mimo wprowadzenia podatku, dzięki lukom w przepisach. Firma zdecydowała jednak, że w promocyjnych zestawach okazYEAH! Jedynym dostępnym napojem będzie woda. Jako powód tego podano podatek od cukru. Jednak nie jest to jedynym powodem. Marka McDonald ok kilku lat prowadzi działania, mające na celu oferowanie gościom bardziej zbilansowanych posiłków.
Podatek cukrowy wzbudza wiele kontrowersji i nie jest do końca dopracowany. Np. Coca Cola zwraca uwagę, że soki do przygotowywania napojów z automatów nie są produktami spożywczymi i automatycznie nie są objęte tą ustawą. Firmy , które zgłaszają wątpliwości, nie otrzymują żądnych informacji zwrotnych z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów czy Krajowej Informacji Skarbowej. Tzw. podatek cukrowy to dopłata do słodzonych napojów, niezależnie czy użyto do tego celu cukru, czy słodzika. Opłata już odbiła się na cenach, które wzrosły średnio o 40 proc. Rząd szacuje, że w 2021 roku z tytułu podatku cukrowego, zostanie zebrane 3 mld złotych. 96 proc. tej kwoty ma trafić do NFZ.