Koronawirus wywrócił świat do góry nogami, trudna sytuacja w przedsiębiorstwach stała się smutną codziennością. Ograniczenie na które jesteśmy skazani to efekt liczby dobowych zachorowań na covid-19. Co będzie dalej? Jaki plany ma rząd? O tym przeczytasz poniżej.

Do 28 listopada będzie utrzymany dotychczasowy reżim. Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna.

Przed nami pewien okres, który nazywamy: 100 dni solidarności - na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń. Niedługo święta, Premier nawołuje do pokory i solidarności w działaniach.

100 dni solidarności ma na celu: 
-uratowanie miejsc pracy
-uratowanie żyć ludzkich

Placówki handlowe będą mogły pracować w najwyższym reżimie sanitarnym od 28.11 do 27.12. Sklepy w galeriach będą mogły wtedy działać pod warunkiem zachowania wszystkich zasad bezpieczeństwa. Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy. Będą 2 niedziele handlowe : 13 i 20 grudnia. 

Placówki usługowe : gastronomia, siłownie itp. pozostają zamknięte do 27.12.


Szkoły - w przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia. Od 4 do 17 stycznia 2021 wprowadzone zostaną ferie w całym kraju dla wszystkich uczniów, aby mobilność była jak najmniejsza i pozostać wtedy w domach.  Premier nawołuje, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki - właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu.

Około 18 stycznia Premier przewiduje pierwsze dostawy szczepionek.

Szczepienia przeciw #koronawirus:

- rząd jest w stałym kontakcie z firmami farmaceutycznymi pracującymi nad szczepionką,

- w pierwszej kolejności szczepieniom poddane zostaną osoby z grupy ryzyka,

-szczepionka będzie dostępna dla wszystkich na zasadzie dobrowolności.