Chyba każdy z nas już zdążył się przywyczaić, że w tym roku zakupów nie zrobimy przez trzy niedziele miesiąca. Za rok zakaz ma być zaostrzony - we wszystkie niedziele ma obowiązywać zakaz handlu. Jednak czy do tego dojdzie? Rząd Prawa i Sprawiedliwości zastanawia się nad krokiem w tył i zmianami w ustawie.

Rząd dokonuje przeglądu działania ustawy, która wprowadziła zakaz. Jak przekazał premier Mateusz Morawiecki na ostatniej konferencji prasowej, w najbliższym czasie zapadną decyzje z tym związane.

W 2018 r. zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a w tym roku sklepy są zamknięte we wszystkie niedziele miesiąca poza jedną (bez zmian pozostały niedziele handlowe przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem). Zmiana ta nastąpiła zgodnie z zapisami uchwalonej zimą zeszłego roku ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.
Liczba osób popierających zakaz handlu w niedzielę spadła w grudniu o 3 punkty procentowe w stosunku do wyników badań z listopada i obecnie wynosi 28%. Aż 71% Polaków nie chce, żeby politycy urządzali im weekendy. Odsetek zupełnych przeciwników ograniczania handlu w niedzielę w fali grudniowej jest identyczny jak w pomiarze listopadowym – 39% Polaków nie akceptuje tej zmiany w żadnej postaci - podał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

To, że istnieje jakaś szansa na rozluźnienie zakazu zasugerowała w poniedziałek w RMF FM Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- Nie ma takiej sytuacji, w której pod wpływem danych nie zmienia się decyzji wcześniej podjętych. Tu mamy pewne bazowe dane - mówiła minister Emilewicz.

W temacie wypowiedział się także Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

- Dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa miała na większe, mniejsze sklepy, sklepy rodzinne, a przede wszystkim na ludzi: jakie są ich preferencje, czego oczekują. (...) W najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem - powiedział premier na konferencji prasowej.

Jeśli rząd zdecyduje się na ustępstwa i zmiany w ustawie, to najprawdopodobniej wrócimy do "poprzedniej" wersji zakazu handlu w niedziele - sklepy będą zamknięte w dwie niedziele miesiąca.

Czy Twoim zdaniem decyzja o wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele była słuszna?