W ostatnim czasie głośnym echem obiegła mieszkańców powiatu nowomiejskiego informacja o rzekomym likwidowaniu oddziału covidowego w Nowym Mieście Lubawskim. To oczywiście nieporozumienie.

Oddział covidowy w Nowym Mieście Lubawskim liczy 18 łóżek oraz 4 łóżka „obserwacyjne”. Ze względu na duży spadek liczby zakażeń w naszym województwie w ciągu ostatnich trzech tygodni z 650 na 550 zajętych łóżek zadecydowano o zmianie. Zmiana polega na tzw. „odmrożeniu” łóżek przeniesionych z innych oddziałów. Łóżka dla zakażonych pacjentów w szpitalu powiatowym w Nowym Mieście Lub. na chwilę obecną nie są potrzebne, a więc je przywrócono na oddziały z których zostały zapożyczone.

 

Takie działania są czynione w całym kraju, to nie jest wyjątek. Jeżeli jest spadek zajętości łóżek covidowych, wówczas są im przywracane dawne funkcje. Działa to oczywiście w obie strony. Jeżeli zajdzie taka potrzba wówczas łóżka dla zakażonych pacjentów ponownie zostaną  przekształcane w covidowe. Warto dodać, iż na początku br. w naszym województwie zajętych było 750 łóżek covidowych.  W zeszłym tygodniu w województwie warmińsko-mazurskim zajętych było 507 łóżek covidowych, natomiast w tym tygodniu liczba ta wzrosła do 550. Co stanowi 52% zajętości, a więc 48% nadal jest w rezerwie.

Mamy duży bufor bezpieczeństwa. A łóżka muszą być wykorzystywane dla potrzebujących pacjentów z każdych oddziałów.

Informacje na ten temat przekazał nam rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Pan Krzysztof Guzek