Urządzanie poddasza, nie należy do najłatwiejszych aranżacji wnętrz. Problem sprawiają skosy przez, które bardzo często trzeba robić meble na wymiar. Poddasze wybierają najczęściej osoby, które szukają nietypowych i oryginalnych rozwiązań.

Mieszkania i pokoje na poddaszu dobrze urządza się w stylu skandynawskim, loftowym, industrialnym, czy nowoczesnym. Dekoracja okien dachowych nie należy do najłatwiejszych aranżacji, ale dzięki takiemu rozwiązaniu jak plisy dachowe i rolety dachowe udaje się skutecznie ozdobić przestrzeń okienną. Jak zbudowane są plisy i rolety dachowe i dlaczego są tak bardzo popularne?

Plisy dachowe, czyli praktyczne i eleganckie rozwiązanie

Budowa plisów dachowych znacznie różni się od tej znanej z klasycznych rolet. Pierwszą i najbardziej zasadniczą różnicą jest to, że w plisach dachowych materiał nie jest zwijany z dołu do góry, tylko zwija się w charakterystyczną harmonijkę. Materiał może być opuszczany i podciągany zgodnie z naszymi preferencjami. Daje to bardzo duże możliwości regulacji poziomu zaciemnienia w pomieszczeniach. Zasłaniając dolną część okna, o poranku obudzi nas przyjemnie rozświetlona sypialnia, a nie ostry promień światła padający prosto na twarz.
Kolejną zaletą plisów dachowych jest to, że mocno przylegają one do ramy okna. Dzięki temu materiał trzyma się okna nawet, gdy jest ono otwarte.

Plisy dachowe, czyli różnorodność wzorów i kolorów!

Plisy dachowe doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu. Świetnie pasują do sypialni, kuchni, salonu, czy pokoju dziecięcego. Mnogość wzorów i kolorów plisów dachowych sprawia, że dobranie ich do konkretnego stylu, w jakim urządzone zostało wnętrze, jest bardzo proste. Plisy dachowe bardzo dobrze komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu skandynawskim, nowoczesnym, loftowym, czy industrialnym, ponieważ we wszystkich tych stylach dominuje minimalizm. To, z jakiego materiału zrobione są plisy dachowe ma znaczenie, ponieważ dostępne są różne rodzaje tkanin, takie jak zaciemniająca, czy metalizująca. Zaciemniająca pozwala na utrzymanie dużego poziomu zaciemnienia w pomieszczeniu, zaś metalizująca zapewnia lepszą izolację cieplną, co oznacza, że w lecie pomieszczenie nie nagrzewa się zbyt mocno, a zimą się nie wychładza.

Rolety dachowe, czyli kolejne świetne rozwiązanie dla okien na poddaszu

Kolejnym ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem dla okien na poddaszu, są rolety dachowe. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one za bardzo od tradycyjnych rolet, lecz to tylko pozory. Specjalna budowa rolet dachowych pozwala na poprowadzenie materiału maksymalnie blisko skrzydła drzwiowego. Dzięki temu roleta trzyma się okna, nawet gdy jest ono otwarte i nie powiewa na wietrze. Kolejną różnicą pomiędzy klasycznymi roletami a roletami dachowymi jest brak mechanizmu sterującego. Zamiast sznureczka, czy koralików rolety dachowe wyposażone są w system, który samoistnie zwija je do kasety. Roletę możemy ustawić na jednym z trzech poziomów, dzięki czemu kontrolujemy ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Rolety dachowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dlatego mogą być dobrane do wnętrza urządzonego w niemalże każdym stylu.

Wiodącym producentem rolet dachowych na polskim rynku jest firma Karnix, oferująca najwyższą jakość produktu, błyskawiczną realizację zamówienia oraz bezpieczną wysyłkę do klienta za pomocą firmy kurierskiej.