W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Barbary Remberk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Na konferencji poruszono temat wsparcia psychiatrii dziecięcej. Walka z pandemią to także walka o zdrowie psychiczne. Premier przytoczył historię dbałości o psychikę dzieci i młodzieży. Wiele problemów, które kiedyś były niezrozumiałe, dziś są jasne i zrozumiałe. Mamy również wiedzę, o atakach np. hejt, które uderzają w środowisko dzieci i młodzieży. Dlatego rząd wyciągnie rękę do tej grupy społecznej.

Wdrążono wiele programów chroniących zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, co roku są wydawane coraz to większe pieniądze na udzielanie świadczeń poprawy jakości życia psychicznego na wielu płaszczyznach.

Co w najbliższej przyszłości?

Remonty i unowocześnienie oddziałów psychiatrycznych.

Bezpłatna całodobowa infolinia w tym czat oraz e-mail.

Zwiększenie dostępności świadczeń, szkoleń.

Uruchomienie programów profilaktyki od uzależnień cyfrowych.

Premier podkreślił, że lock down był sytuacją „nienormalną” dodając, że rząd robi wszystko, aby jak najszybciej wszystko wracało do normy.