To my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Dlatego wychodząc po zmroku na drogę, pamiętajmy: odblaski ratują życie! Ich brak u pieszego w połączeniu z alkoholem i trudnymi warunkami drogowymi może doprowadzić do sytuacji wielkiego zagrożenia dla użytkowników drogi. Przekonał się wczoraj o tym 40-letni mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie, który został potrącony przez IVECO.

Wczoraj około godz. 17:00 na ulicy Nowomiejskiej w Marzęcicach doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący samochodem IVECO jadąc z Marzęcic w kierunku Wawrowic w pewnym momencie zauważył pieszego mężczyznę, który zatoczył się z prawej jezdni wprost pod jego pojazd. Kierujący nie zdążył zahamować i potrącił lusterkiem pieszego. Jak się okazało potrącony 40-latek szedł nieprawidłową stroną drogi i nie posiadał elementów odblaskowych. Jakby tego było mało przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Mężczyzna został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala na obserwację.

 

Zgodnie z przepisami każdy pieszy poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla uczestników ruchu. W ubiegłym roku na nowomiejskich drogach policjanci potwierdzili 11 przypadków braku wymaganego prawem odblasku u pieszych poza obszarem zabudowanym. Takie zachowanie jest skrajną nieodpowiedzialnością, pieszy niepotrzebnie ryzykuje własnym życiem.

W 2020r. Na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy 9 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w 3 przypadkach z ich winy.

 

Krótkie dni, ciemne i deszczowe popołudnia, szybko zapadający zmrok. Za oknem najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna pora dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego należy korzystać z elementów odblaskowych nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam gdzie teren jest nieoświetlony, a widoczność ograniczona np. przez warunki atmosferyczne.


 

Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego respektujmy obowiązki i wzajemnie szanujmy swoje prawa, a swoją odpowiedzialną postawą na drodze pokażmy, ze jesteśmy jej świadomymi użytkownikami.