28 lutego 2021 roku o godzinie 15:10 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim wpłynęła informacja o pożarze obory w Małych Bałówkach.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej zabezpieczono miejsce zdarzenia i przeprowadzono rozpoznanie. Ustalono, że pożar jest we wstępnej fazie rozwoju i mieszkańcy podjęli próbę samodzielnego gaszenia pożaru. Zapaliła się słoma która wyścielała pomieszczenie z prosiętami. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia jest ogrzewanie lampą grzewczą typu „kwoka”. Działania straży pożarnej polegały na: wprowadzeniu dwóch rot ratowników (zabezpieczonych w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz kamerę termowizyjną) do wnętrza budynku odpowiednio na parterze oraz na poddaszu, strażacy zlokalizowali pożar i ugasili go w zarodku, pozostali strażacy przeprowadzili ewakuacje znajdujących się w oborze zwierząt hodowlanych. Na skutek pożaru padło 6 szt. prosiąt, niewielkich oparzeń doznał właściciel posesji – kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili mu strażacy.

Na miejsce działań skierowano dwa zastępy z JRG Nowe Miasto Lub., dwa zastępy OSP oraz funkcjonariuszy Policji. Działania służb ratowniczych trwały 1 godzinę.

Opracował: st. kpt. Krzysztof Szałkowski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie