Kolejny długi weekend w tym roku za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwali policjanci. Dla policjantów drogówki był to czas wzmożonych kontroli. Od środy do niedzieli w trakcie trwania działań "Bezpieczny weekend- Sierpniowy weekend” nowomiejscy funkcjonariusze skontrolowali blisko 150 pojazdów. Należy podkreślić, że na naszych drogach nie doszło do żadnego wypadku drogowego a policjanci pracowali tylko przy jednej kolizji drogowej. Stróże prawa wyeliminowali także z dalszej jazdy 6 nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Dla większości osób hasło "długi weekend" kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem i spotkaniami w różnym gronie w niecodziennych okolicznościach. Dla policjantów wydłużony weekend zawsze wiąże się z okresem wytężonej pracy – szczególnie na drogach. Nie inaczej było w tym roku. Podczas tego weekendu, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwali policjanci z drogówki. Na trasach wylotowych z wszystkich miast w kraju można było spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.

Policjanci kontrolowali także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Podsumowując miniony długi weekend można stwierdzić, że na naszych drogach było bezpiecznie. Od środy do niedzieli na terenie powiatu nowomiejskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego, policjanci pracowali tylko przy 1 niegroźnej kolizji. Funkcjonariusze skontrolowali 146 pojazdów poruszających się naszymi drogami. W 109 przypadkach mundurowi ukarali mandatami karnymi kierowców, którzy popełnili wykroczenia. Najczęstszą przyczyną nałożonych mandatów była nadmierna prędkość- tak było aż w 99 przypadkach. W trakcie tego weekendu policjanci wyeliminowali z naszych dróg 3 nietrzeźwych rowerzystów oraz trzech nietrzeźwych kierowców samochodów. Dwóch z nich posiadało sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.

W piątek ok godz. 15:30 w Szwarcenowie dzielnicowi z Biskupca zatrzymali do kontroli rowerzystę, który miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Godzinę później także w Szwarcenowie dzielnicowi wyeliminowali z dalszej jazdy kolejnego nietrzeźwego cyklistę. Ten mężczyzna miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu.

Tuż przed godziną 17:00 na ulicy Kopernika w Nowym Mieście lubawskim policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali 36-letniego mieszkańca miasta. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Także w piątek, ale wieczorem, ok. godz. 20:00 policjanci interweniowali w Kurzętniku. Tam na ulicy Mickiewicza funkcjonariusze zatrzymali 35-latka, który miał kierować samochodem marki Alfa Romeo. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad 3 promile alkoholu. 

W sobotę, ok godz. 21:30 w Bratianie policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali do kontroli kierującego fiatem bravo 37-letniego mieszkańca gminy Nowe Miasto Lubawskie. Mężczyzna miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu. Ponadto posiada aktualny, obowiązujący go do 2022 r. sądowy zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim.

Dzisiejszej nocy, ok godz. 1:30 policjanci zostali wezwani na ulicę Sienkiewicza w Kurzętniku gdzie kierujący fiatem punto spowodował kolizję drogową uderzając w słupek przeszkodowy i zjechał na pobocze. Za kierownicą auta siedział 31-letni mieszkaniec powiatu działdowskiego. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad dwa promile alkoholu. Jakby tego było mało, podczas sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że posiada on dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Dzisiejszą noc mężczyzna spędził w policyjnych areszcie.

źródło: KPP Nowe Miasto Lubawskie