Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o koncepcji przygotowania szpitali tymczasowych w każdym województwie. W tzw. Szpitalach polowych mają być łóżka tylko i wyłącznie dla pacjentów covidowych.

Stadion Narodowy w Warszawie ma stworzyć dodatkowe 500 miejsc dla zakażonych koronawirusem. Pomysł ministra zdrowia na dodatkowe miejsca covidowe spowodowany jest rosnącą liczbą zakażeń w Polsce, dziś padł kolejny dobowy rekord 18 820 nowych przypadków.  

Jak wygląda aktualna dostępność łóżek dla pacjentów z COVID-19 (stan na 27.10.20r.)?  

W Polsce na 21 506 łóżek, aktualnie zajętych jest 13 931, a więc w naszym kraju pozostały jeszcze 7 575 wolne miejsca dla zakażonych pacjentów.  

W województwie warmińsko-mazurskim dostępnych jest 740 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego 338 z nich już jest zajęte, a więc wolne pozostały 402 łóżka. 

Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 w naszym województwie to 45 sztuk, z czego zajętych mamy 29 urządzeń podtrzymujących oddychanie.  

Gdzie powstanie szpital polowy w województwie warmińsko-mazurskim 

Pomimo wciąż trwających rozmówi i ustaleń na poziomie wojewódzkim, wciąż nie zapadła ostateczna decyzja.  

Rozważane są dwie opcje: 

  • pierwsza z nich to Arena Expo Mazury w Ostródzie - 50 000 m2 całkowitej powierzchni obiektu; 

  • drugą opcją miała być hala Urania w Olsztynie, jednakże ze względu na stan techniczny obiektu zrezygnowano z niej, a w to miejsce burmistrz Olsztyna zaproponował halę sportową, ponieważ aktualnie w całym kraju uczniowie odbywają naukę w systemie zdalnym hale sportowe stoją puste.  

Jedno jest pewne, w każdym województwie powstanie przynajmniej jeden szpital dla pacjentów zakażonych COVID-19.  

Warto również przypomnieć, iż na początku pandemii w Polsce służby wojskowe odwiedziły CKU w Działdowie oraz oddział Caritas i poinformowały o możliwości przejęcia dostępnych łóżek w razie konieczności…