Kolejny dzień przyniósł nam niepokojące informacje. Pojawiły się dwa nowe przypadki koronawirusa w powiecie nowomiejskim. Jeden z nich dotyczy strażaka z KP PSP w Nowym Mieście Lubawskim.

Pierwszą osobą z zakażeniem, o której informowaliśmy wczoraj, jest dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim. Pacjentka jest hospitalizowana w Ostródzie, jej stan jest dobry. Obecnie PSSE jest zamknięta, trwa dezynfekcja pomieszczeń. Jutro nadzór nad powiatem powinna przejąć stacja z Ostródy.

Kolejny przypadek to mężczyzna, mieszkaniec powiatu. Jego stan jest dobry. Do zakażenia doszło w transmisji wewnętrznej, czyli na naszych terenach, lokalnie.

Trzeci przypadek to strażak z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Mieście Lubawskim. Do zakażenia doszło w transmisji wewnętrznej. Informacje potwierdził rzecznik komendanta wojewódzkiego. Wdrożono procedury w komendzie - nadzór nad naszym powiatem przejmie Iława, Ostróda i częściowo Działdowo. Obecnie wszyscy strażacy i pracownicy komendy skierowani są na kwarantannę. Jednostka będzie dezynfekowana.

Spotkanie z udziałem pani dyrektor. Wójtowie na kwarantannie
Kiedy wczoraj wypłynęła informacja o zakażeniu dyrektor nowomiejskiego sanepidu, wszystkie osoby, które miały z nią kontakt zostały skierowane na kwarantannę. A takimi osobami są m.in. wójtowie i burmistrz z terenu powiatu nowomiejskiego.

W dniu 16 marca w sali sesyjnej odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem dyrektor PSSE, na wniosek Starosty Nowomiejskiego. A w tym spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Wójt Gminy Biskupiec, Wójt Gminy Grodziczno, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Komendant Powiatowy Policji, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, przedstawiciel Wójta Gminy Kurzętnik oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa. 


Dzisiaj okazuje się, że dwie osoby z tego spotkania są zakażone koronawirusem - dyrektor sanepidu i zastępca komendanta PSP w Nowym Mieście Lubawskim. Uczestnicy tego posiedzenia zostali poddani kwarantannie do 30 marca. Zostaną im pobrane próbki do badań na obecność koronawirusa. Osoby te muszą też podać listę osób, z którymi kontaktowali się od 16 marca.

Do tematu wrócimy.