Już w nocy z 30 na 31 marca czeka Nas zmiana czasu i wydłużenie dnia, czyli przejście z czasu zimowego na letni.

Swoje zegarki powinniśmy przestawić w nocy z 30 na 31 marca z godziny 2:00 na 3:00, co w efekcie da nam dłuższe dni w tym sensie, że będzie dłużej widać. Niestety jest jeden minus, a mianowicie to, że w niedzielę pośpimy godzinę krócej.Na szczęście nie musimy przesuwać wskazówek w większości urządzeń, lecz tylko w normalnych zegarach naściennych, na rękę itp. Telefony, smartfony, tablety, komputery i wszelkie tego typu urządzenia mają włączoną już domyślnie synchronizację czasu i automatycznie ulegnie on zmianie z zimowego na letni.

Parlament Europejski opowiedział się w ubiegłym tygodniu za likwidacją zmiany czasu. Jednak jeszcze nie w tym roku. Europejczycy przestaną przestawiać zegary na czas letni i zimowy od 2021 roku. Zgodnie z przyjętą dyrektywą państwa członkowskie same zdecydują o swojej strefie czasowej.

Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku – informuje serwis prasowy Parlamentu Europejskiego.

W trakcie wtorkowego posiedzenia, 26 marca w Strasburgu projekt poparło 410 posłów. 192 było przeciwnych, a 51 wstrzymało się od głosu.

Propozycja zgłoszona przez Komisję Europejską zakładała, że zmiana czasu miałaby obowiązywać już od tego roku. Posłowie, popierając zmiany zdecydowali, że nowe prawo będzie obowiązywać od 2021 roku. Do tego czasu zegarki przestawimy więc co najmniej 4 razy.

Teraz Parlament Europejski o zmianach będzie dyskutować z ministrami UE. Debaty mają uzgodnić ostateczny kształtu przepisów.

Po raz pierwszy w historii naszego kraju zmiany czas na letni dokonano w 1977 roku. Podział czasowy na letni i zimowy sięga początków XX wieku. Czas letni, tzw. "czas wojenny" wprowadzili w historii po raz pierwszy Niemcy, a zaraz po nich inne państwa walczące podczas I wojny światowej.

Bardzo często taka zmiana czasu na letni jest kojarzona z krótszym snem, zwłaszcza gdy nastaje dzień przekręcania zegarków. Przekręcenie zegarków o godzinę później ma na celu jednak wydłużenie dnia, dzięki temu będzie na dworze dłużej widać.

Czas letni jest zmieniany praktycznie zawsze w ostatnią niedzielę marca, która w roku 2017 przypada 26 marca.