Wybór odpowiedniego wózka widłowego elektrycznego nie jest łatwą decyzją. Warto odpowiednio przygotować się do jej podjęcia oraz przemyśleć najważniejsze potrzeby przedsiębiorstwa, w celu wybrania optymalnego urządzenia, które będzie mogło sprostać wszystkim wymaganiom oraz zadaniom z zakresu logistyki i transportu.

Nie każde przedsiębiorstwo stać na zakup nowych wózków widłowych, właśnie dlatego wiele składów wózków widłowych zdecydowało się na wprowadzenie do swojej oferty także możliwość zakupu używanych widlaków.

Wózki widłowe elektryczne

Widlaki elektryczne, od kilku lat stanowią najczęściej wybierany rodzaj wózków widłowych. Z czego wynika ich fenomen? Przede wszystkim z tego, że przedsiębiorcy przywiązują coraz większą wagę do ekologicznych rozwiązań, które nie zagrażają środowisku naturalnemu. Wózki elektryczne, jak sama ich nazwa wskazuje, działają zasilane za pomocą energii elektrycznej. Dzięki temu, w przeciwieństwie do wózków spalinowych, nie emitują one niezdrowych spalin i mogą być wykorzystywane na co dzień w pomieszczeniach zamkniętych.

Które wózki są zasilane przez elektryczne akumulatory?

Do grona wózków elektrycznych zaliczyć można:
- wózki paletowe elektryczne;
- wózki widłowe elektryczne;
- wózki wysokiego składowania
- oraz inne mniej tradycyjne modele wózków, takie jak: wózki do kompletacji czy do wąskich korytarzy.

Gdzie wykorzystuje się wózki widłowe elektryczne?

gdzie-wykorzystuje-sie-wozki-widlowe-elektryczne.jpg

Jak zaznaczono, wózki widłowe elektryczne mogą być wykorzystywane z powodzeniem w każdego typu pomieszczeniach zamkniętych. Swoje zastosowanie znajdują m.in w:

 • magazynach (zarówno wysokiego, jak i niskiego składowania);
 • sklepach i hurtowniach;
 • centrach logistycznych i centrach dystrybucji.

Widlaki z napędem elektrycznym idealnie sprawdzają się podczas:

 • kompletowania zamówień;
 • transportu wewnętrznego, nawet na duże odległości;
 • rozładunku towarów;
 • składowania ładunków, a w przypadku wybranych modeli także wysokiego składowania.

Ceny wózków widłowych elektrycznych

Ceny wózków widłowych elektrycznych zależne są od rodzaju i modelu pojazdu. Co oczywiste, koszt zakupu wózka paletowego o napędzie elektrycznym, znacząco odbiega od kosztu zakupu wózka widłowego wysokiego składowania:

 • ceny paleciaków elektrycznych rozpoczynają się od ok 20 tysięcy złotych;
 • koszt zakupu wózka widłowego elektrycznego to ponad 75 tysięcy złotych;
 • ceny wózków widłowych wysokiego składowania rozpoczynają się od 150 tysięcy.

Oczywiście każdorazowo ostateczna kwota uzależniona jest od wielu czynników, wśród których wyróżnić można:
- markę oraz model pojazdu;
- parametry (udźwig, wysokość unoszenia, prędkość);
- dodatkowe wyposażenie i osprzęt;
- gwarancję.
Użycie wózków widłowych elektrycznych znacząco podnosi efektywność pracy całego przedsiębiorstwa. Jednak koszt zakupu takich pojazdów często przekracza możliwości finansowe nowopowstałych przedsiębiorstw czy firm. Istnieje jednak alternatywa dla tego typu rozwiązania.

Używane wózki widłowe elektryczne

Rozwiązaniem umożliwiającym wykorzystanie wózków widłowych elektrycznych jest skorzystanie z oferty używanego sprzętu (znaleźć ją można np. tutaj). Wybór używanych wózków widłowych daje wiele wymiernych korzyści, wśród których wyróżnić można głównie:

 • atrakcyjnie niską, konkurencyjną cenę;
 • krótki czas realizacji zamówienia;
 • sprawny, pojazd, gotowy do zarejestrowania wraz z kompletną dokumentacją;
 • w przypadku dużych składów wózków widłowych (jak np. Lemarpol) - możliwość dostarczenia zakupionego pojazdu pod wskazany adres wraz z możliwością serwisowania.

Cena używanych widłowych elektrycznych

ceny-uzywanych-wozkow-widlowych.jpg

Tak samo jak w przypadku nowych wózków wózków elektrycznych, tak i jeśli o chodzi o sprzęt używany, cena zależna jest od wielu czynników. Dodatkowo w przypadku używanych pojazdów, składowymi warunkującymi koszt są:
rok produkcji pojazdu;
ilość przepracowanych przez wózek motogodzin;
stan techniczny pojazdu;
regularność wykonywanych dotychczas przeglądów;
długość gwarancji, jaką objęty jest używany pojazd;
- ewentualne dodatkowe wyposażenie czy osprzęt dołożony do wózka.
Ostateczna cena zakupu używanego wózka widłowego elektrycznego może być nawet o połowę niższa niż koszt fabrycznie nowego pojazdu!

Czy warto wybierać wózki widłowe używane?

Zakup używanych wózków widłowych, tak jak i innego tego typu sprzętu, związany jest zawsze z pewnego rodzaju ryzykiem. Przedsiębiorcy zawsze stawiają sobie pytania: czy wybrany pojazd będzie w pełni sprawny? Jak długo posłuży w mojej firmie? Czy będzie wymagał wielu remontów i napraw?
Warto podkreślić, iż w tym przypadku wiele zależy od źródła zakupu pojazdu. W przypadku sprawdzonych składów wózków używanych, dają one gwarancję na zakup sprzętu, przygotowują wózki technicznie do sprzedaży (przeprowadzają też niezbędne naprawy, a nawet gruntowną renowację całych urządzeń), poza tym w większości przypadków oferują możliwość dalszej współpracy przez podpisanie umowy na serwisowanie sprzętu. Tak przygotowany sprzęt jest właściwie od razu gotowy do (zarejestrowania) i pracy.
Niestety, inaczej wygląda sytuacja zakupu używanego sprzętu od prywatnego sprzedawcy. Decydując się na zakup wózka z niesprawdzonego źródła np. internetowego ogłoszenia, trzeba liczyć się z tym, iż zaraz po zakupie należy dokonać przeglądu pojazdu w specjalistycznym serwisie oraz wszelkich niezbędnych napraw. Niejednokrotnie mogą przekraczać one koszt zakupu samego urządzenia!

Wózki widłowe elektryczne - podsumowanie

wozki-widlowe-elektryczne-podsumowanie.jpg

Zakup wózków widłowych elektrycznych zawsze jest dobrym rozwiązaniem i znacząco podnosi szybkość i wydajność pracy. Wybierając wózek elektryczny zawsze warto skoncentrować się na głównych potrzebach przedsiębiorstwa, dobierając sprzęt, którego udźwig i wysokość unoszenia dostosowane są do transportowanych ładunków oraz ogólnych warunków magazynowych.