Odpowiedni termin wysiewu zboża ozimego jest niezwykle ważny zarówno dla wstępnej fazy rozwoju rośliny, jak i ostatecznych plonów. W poniższym artykule zamieszczamy listę optymalnych terminów siewu zbóż ozimych na poszczególnych terenach Polski. Zapraszamy do lektury!

Wysiew zbóż ozimych w zależności od regionu Polski

Przede wszystkim należy podkreślić, że termin wysiewu w poszczególnych regionach Polski jest dodatkowo zróżnicowany ze względu na rodzaj zbóż ozimych. Pamiętajmy również, że nie należy siać zbóż ani za wcześnie, ani za późno - rośliny mogą zbyt szybko urosnąć i nie przetrwać zimy, lub zupełnie nie zdążą wzmocnić się przed okresem zimowym i nie przetrwać tej pory roku. Przypominamy, że wskazane terminy wysiewu zbóż ozimych są orientacyjne i nie należy kurczowo trzymać się ich ram - należy dodatkowo obserwować warunki atmosferyczne, które są niezwykle istotne dla odpowiedniego terminu siewu. Aby prace polowe przebiegały sprawnie, maszyny rolnicze muszą być w pełni sprawne. Właśnie dlatego należy na bieżąco sprawdzać ich stan techniczny i w razie potrzeby dokonać naprawy lub wymiany uszkodzonego elementu na nowy. Części rolnicze dostępne są między innymi w sklepie internetowym Poltechparts - https://poltechparts.pl.

Pszenica ozima i pszenżyto - terminy siewu

Dla tego rodzaju zboża, optymalnym terminem wysiewu jest właściwie cały wrzesień. Specjaliści zaznaczają, że późny czas wysiewu pszenicy niezwykle silnie wpływa na późniejsze plony - wysiew w połowie października może skutkować kilkunastoprocentowym spadkiem przyszłorocznych plonów. Pszenica może być najwcześniej wysiewana w regionie północno-wschodnim. Na tych terenach Polski rolnicy mogą wysiewać pszenicę ozimą w okresie od około 5 do 20 wrześniaW Polsce środkowej oraz południowo-wschodniej termin ten nieco się przesuwa i przypada na dni od 10 do 25 września. Na zachodzie Polski wysiew pszenicy ozimej wypada natomiast na całą drugą połowę wrześniaNajpóźniejszy wysiew tego zboża przypada dla regionu Niziny Śląskiej i terenów nadmorskich i są to dni od 20 września do 5 października. Pamiętajmy, że pszenicę ozimą wysiewa się na głębokości 2-4 centymetrów.

wysiewzbozozimych.jpg

Kiedy wysiewać jęczmień ozimy?

W Polsce jęczmień ozimy jest najdelikatniejszym zbożem, który jest wysiewany przez rolników. Z tego względu terminy siewu tej rośliny są nieco wcześniejsze niż pszenicy ozimej i pszenżyta. Ze względu na choroby zaobserwowane w zeszłych latach, specjaliści radzą wysiewać jęczmień w późniejszych terminach, jednak możliwe jest to wyłącznie wtedy, gdy jesień jest ciepła. Kiedy wysiewać jęczmień ozimy? Pamiętajmy, że podane terminy są orientacyjne i wysiew zależny jest przede wszystkim od konkretnych warunków atmosferycznych. Jęczmień ozimy wysiewa się:

  • w północno-wschodniej Polsce od 5 do 15 września;
  • w środkowej Polsce od 10 do 18 września;
  • w zachodniej i południowej Polsce od 10 do 20 września;

Warunki atmosferyczne zmieniają się co roku!

Pamiętajmy, że terminy wysiewu zbóż ozimych w poszczególnych regionach Polski nie są niezmienne i zależne są od panujących warunków klimatycznych. Okres jesiennej wegetacji jest niezwykle ważny dla przyszłorocznych plonów zbóż, dlatego nie może być on zbyt długi ani zbyt krótki. Wydajny wysiew i zbieranie plonów jest możliwy dzięki odpowiednim maszynom, które powinny być w pełni sprawne podczas wykonywanych prac. Właśnie dlatego zaleca się wykonywanie regularnych przeglądów i serwisów maszyn rolniczych. Wrzesień i październik to idealny czas na sprawdzenie stanu technicznego kombajnów, które są już po sezonie. Jeżeli wymagają one naprawy, nie zwlekajmy z jej wykonaniem! Nowe i oryginalne części do kombajnów dostępne są również przez Internet - dzięki temu przy zakupie nie trzeba nawet wychodzić z domu.

części do kombajnów - Poltechparts.pl

Żyto ozime - terminy wysiewu w Polsce

Ze względu na najniższe wymagania, żyto jest dosyć wytrzymałe na warunki atmosferyczne w Polsce, jednak termin wysiewu nie jest obojętny. Dodatkowo należy zaznaczyć, że w przypadku żyta hybrydowego, termin siewu jest nieco inny, niż w przypadku żyta klasycznego. Terminy wysiewu żyta w Polsce wyglądają następująco:

  • w północno-wschodniej Polsce od 5 do 15 września;
  • w środkowej Polsce od 15 do 25 września;
  • w zachodniej Polsce od 20 do 30 września;
  • w pasie nadmorskim od 25 września do 5 października.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Państwu w odpowiednim zaplanowaniu terminu wysiewu zbóż ozimych. Życzymy owocnych plonów!