Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. W województwie warmińsko-mazurskim tylko we wrześniu wystawiono ich ponad 24 tys. Elektroniczne zwolnienia stanowią już prawie 50% wszystkich zaświadczeń lekarskich w naszym województwie. Z każdym miesiącem ta forma wystawiania zwolnień jest bardziej popularna. We wrześniu wzrost e-zla w stosunku do sierpnia jest większy o ponad 5%.

Lekarze coraz chętniej korzystają z tej prostej, wygodnej, ale i szybkiej formy wystawiania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Aby w pełni korzystać z ułatwień jakie niesie wystawienie elektronicznych zaświadczeń lekarskich, należy jedynie posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto aby je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Jeśli pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i drukuje zwolnienie dla pracodawcy. E-zla jest dużym ułatwieniem dla pacjenta. Po wyjściu z gabinetu nie musi pędzić do pracodawcy, by dostarczyć zwolnienie lekarskie. Takie elektroniczne zaświadczenie od razu, po wystawieniu zostaje przekazane do zakładu pracy i ZUS. Dla pacjenta, to ogromne ułatwienie, gdyż chory czy obolały nie musi zastanawiać się w jaki sposób ma je dostarczyć do pracodawcy w ciągu 7 dni. Groźba obniżenia zasiłku w razie przekroczenia tego terminu powoduje, że odpowiedzialność za dostarczenie zwolnienia lekarskiego spada na członków rodziny. Już za niespełna dwa miesiące wszystkie zwolnienia będą on-line. Zniknie sankcja za nieterminowe dostarczenie zwolnienia do pracodawcy. - wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Jeśli będzie trzeba wystawić zwolnienie w czasie wizyty domowej, lekarze są na to przygotowani. Mogą wręczyć pacjentowi wydrukowany dokument i później uzupełnić w systemie lub wypisać je przy pacjencie, jeśli mają ze sobą laptopa i dostęp do Internetu. Oddział ZUS w Olsztynie i Elblągu organizuje szkolenia dla płatników składek i lekarzy z zakresu wystawiania e-ZLA.