Okres jesienno-zimowy to pora roku kiedy szybko zapada zmrok, a średnia dobowa temperatura powietrza coraz częściej spada poniżej zera. Dlatego policjanci prowadzą wzmożone działania, mające na celu ochronę życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur powietrza. Funkcjonariusze zwracają się z apelem, aby reagować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy i nie przechodzić obojętnie wobec takich osób . Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

Tak właśnie było w ubiegłym tygodniu. Do oficera dyżurnego iławskiej jednostki policji zadzwoniła osoba, która oświadczyła, że w lesie śpi mężczyzna, a jest mróz i obawia się o jego życie i zdrowie. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce gdzie znaleźli opisaną osobę.  W związku z panującą aurą, a co za tym idzie, zagrożeniem życia i zdrowia mężczyzny, policjanci przetransportowali go do schroniska dla osób bezdomnych potrzebujących pomocy. O kolejnej osobie potrzebującej pomocy dowiedzieli się policjanci również od świadka. Kilka minut po 19:00 zadzwoniła osoba informująca, że przy podstacji pogotowia leży osoba potrzebująca pomocy. Funkcjonariusze również i tego mężczyznę przetransportowali do schroniska dla osób bezdomnych potrzebujących pomocy.

Pamiętajmy!

W okresie zimowym policjanci podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Patrole sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne mogące potrzebować pomocy, odwiedzają ich, szczególnie zimą, oraz namawiają do zamieszkania w placówkach socjalnych.

Ale pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, przystanku. Każdemu należy się pomoc. Wystarczy zadzwonić na nr 112. Jeśli przekażemy dyspozytorowi wszystkie informacje - o miejscu, w którym znajduje się człowiek potrzebujący pomocy oraz jak się zachowuje, ten przyśle na miejsce właściwe służby. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję lub pogotowie ratunkowe za każdym razem kiedy widzimy, że ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych potrzebujących pomocy o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego