Nowomiejscy policjanci z ogniwa ruchu drogowego zatrzymali kolejne dwa uprawnienia do kierowania pojazdami. Przyczyną była brawurowa jazda, a dokładnie nadmierna prędkość kierowców w obszarze zabudowanym. Rekordzista jechał 113 km/h w terenie gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Funkcjonariusze ogniwa ruchu drogowego, w ramach codziennej służby prowadzą pomiary prędkości na terenie całego naszego powiatu. Nadzorem Policji obejmowane są, w pierwszej kolejności, drogi o największym zagrożeniu wypadkowością oraz te, które naniesiono na Krajową Mapę Zagrożeń jako zagrożone przekraczaniem prędkości.

Patrol ogniwa ruchu drogowego prowadził pomiar prędkości w miejscowości Kuligi, w miejscu, które było wskazywane na Krajowej Mapie Zagrożeń jako miejsce zagrożone przekraczaniem prędkości. W pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli peugeota, który jechał z dużą prędkością. Urządzenie pomiarowe wykazało, że w obszarze zabudowanym auto miało na liczniku 103 km/h. 24-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego został zatrzymany przez policjantów, którzy zatrzymali mu prawo jazdy, został on także ukarany mandatem karnym oraz wzbogacił się o 10 punktów karnych.

Podobna sytuacja miała miejsce w Mrocznie. W tym przypadku kierujący oplem miał na liczniku 113 km/h, w miejscu, w którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 40km/h. 40-letni mieszkaniec powiatu tczewskiego także został ukarany mandatem, otrzymał punkty karne i stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

W tym miejscu przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu mieszkańcy naszego regionu mogą rzetelnie i czytelnie zidentyfikować i przedstawić zagrożenia np. dotyczące przekraczania prędkości, a następnie poinformować instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dzięki zgłoszeniom naniesionym na Mapie można odpowiednio zadaniować policjantów. Działania policjantów i ujawnione przypadki rażącego przekroczenia prędkości potwierdziły skuteczność tego narzędzia.

W 2019 roku policjanci nowomiejskiej drogówki w trakcie pełnionych służb na terenie naszego powiatu ujawnili ponad 3 998 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości przez kierujących. To aż o 1 538 więcej niż w roku 2018.

W 41 przypadkach, były to przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Dla właśnie tylu kierowców skończyło się to zatrzymaniem uprawnień do kierowania na okres co najmniej 3 miesięcy. W 2018 takich przypadków było 21. 

Pamiętajmy!

Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni oraz własnych umiejętności. Siadając za kierownicę powinniśmy mieć świadomość, że odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za życie i zdrowie innych osób. Unikajmy brawury i ryzykownych zachowań, które prowadzą do tragedii.