500 plus to dla wielu rodzin nie lada udogodnienie. Jednak ta kwota wcale nie wygląda dokładnie tak, jak brzmi. Na koniec 2019 roku jej realna wartość przy wzroście cen wyniosła niewiele ponad 460 zł. Rosnąca inflacja coraz bardziej obniża 500 plus. Nie zapowiada się, by miało to ulec zmianie na lepsze.

500 plus warte mniej niż 350 zł? 

Główny Urząd Statystyczny podaje dane, z których wynika, że zaledwie między listopadem a grudniem inflacja wzrosła z 2,6 do 3,4 proc. Podwyżki cen produktów, nawet tak podstawowych, jak artykuły spożywcze i paliwo, przekładają się na sytuacje finansową polskich rodzin.

Inflacja, czyli spadek siły nabywczej pieniądza, ma ogromny wpływ na 500 plus. Ten program, który wystartował w kwietniu cztery lata temu, z roku na rok ma coraz mniejszą wartość. W 2017 roku wyniosła ona 490 zł, a przez następne 12 miesięcy spadła do 482 zł. Na koniec roku 2019 było to już 463 zł.

Prognozy nie są obiecujące – wzrost cen może podskoczyć nawet do 4 proc. Jeśli będą one rosły w tempie 3,5 proc. rocznie za dekadę, 500 plus będzie warte 324 zł.

Na podwyżkach zyska… budżet państwa i deweloperzy. Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak mówi, że oprocentowanie lokat poniżej inflacji promuje zakup nieruchomości jako zabezpieczenie kapitału. Dodaje, obrazując zyski państwa: Im wyższe ceny towarów i usług, tym większa baza podatkowa i wyższe wpływy z VAT czy akcyzy.

Rozwiązaniem mogłaby być waloryzacja 500 plus. Wiąże się ona jednak z dużymi kosztami dla rządu. Byłyby one wyższe o około 3 mld zł rocznie. Niektórzy specjaliści sugerują, że sytuacja ulegnie zmianie w 2021 roku.