Po poluzowaniu obostrzeń od 12 lutego staliśmy się bardziej mobilni i aktywni. Niski wzrost zachorowań trochę uśpił naszą czujność. To prawdopodobnie są czynniki, które spowodowały wzrost zakażeń w naszym kraju.

Po poluzowaniu obostrzeń od 12 lutego staliśmy się bardziej mobilni i aktywni. Niski wzrost zachorowań trochę uśpił naszą czujność.  To prawdopodobnie są czynniki, które spowodowały wzrost zakażeń w naszym kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest aktualnie w powiecie niedzickim, gdzie mają najwyższy wskaźnik zachorowań. Z ostatnich siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców wynosi on aż 87. Z tego względu gmina Nidzica zdecydowała o zamknięciu szkół i przedszkoli, na razie na tydzień tj. do 26 lutego br., jednak sytuacja epidemiologiczna zweryfikuje na jak długo pozostaną zamknięte.

Jaka jest tego przyczyna?  Dyrektor Wojewódzkiego Sanepidu wskazał kilka powodów tak dużej liczby zakażeń.  Można powiedzieć, że prawdopodobnie wystąpił tu wariant brytyjski koronawirusa, który jest bardziej zakaźny, nie został on potwierdzony badaniami, a sekwencjonowanie wirusa dopiero się rozpoczęło. Jest również sporo ognisk rodzinnych. Na to wszystko nałożył się fakt, że wszyscy byli już zmęczeni obostrzeniami i część z nas wróciła do aktywniejszego trybu życia. Do tego, przypomnijmy, doszła nauka stacjonarna uczniów klas I-III.

To nie do końca prawda, że za wystrzeleniem zachorowań stoją narciarze i „koronaparty” na Krupówkach, ale na pewno wzmożona aktywność  oraz mobilność społeczeństwa na to się przekłada.  Sam minister zdrowia zwrócił uwagę, na to zagrożenie, tuż po odmrożeniu hoteli, tysiące osób bawiło się na głównej ulicy Zakopanego, jakby żadnej pandemii nie było.  Jeśli będziemy nadal tacy nieodpowiedzialni i dodatkowo potwierdzi się brytyjski wariant mutacji, na pewno zachorowania znów poszybują w górę.

Apelujemy aby nadchodzący weekend spędzić odpowiedzialnie.