Ironman w Barcelonie i Hardman w Ostródzie - to tylko dwa z wielu osiągnięć sierż. szt. Daniela Szula. Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Iławie znalazł się w gronie osób wyróżnionych podczas Gali Mistrzów Sportu, zorganizowanej w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

W miniony piątek (22.11.2019) w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki wyróżnili stu najlepszych policyjnych sportowców. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Krzysztof Golwiej, Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron, Prezes Polskiego Związku Kickboxingu Piotr Siegoczyński, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, Dyrektor Sportowy PZPN Stefan Majewski, Prezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki, Sekretarz Polskiego Związku Bokserskiego Cezary Jedliński oraz medaliści Igrzysk Olimpijskich.

Galę rozpoczęła rozmowa red. Michała Zawadzkiego z redakcji sportowej TVP i Andrzeja Strejlaua, legendarnego trenera polskich piłkarzy - obydwaj panowie założyli słuchawki i mikrofony jak podczas transmisji imprez sportowych i w taki sposób zaprosili wszystkich na uroczystość, prowadząc dialog w telewizyjnym stylu.

 

 • Andrzej Strejlau i Michał Zawadzki Andrzej Strejlau i Michał Zawadzki
  Andrzej Strejlau i Michał Zawadzki
 • Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki
  Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki
 • sierż. szt. Daniel Szul w gronie wyróżnionych sierż. szt. Daniel Szul w gronie wyróżnionych
  sierż. szt. Daniel Szul w gronie wyróżnionych

Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Kraśnicki, który powiedział, że jest dla niego ogromnym zaszczytem, iż w roku setnego jubileuszu Polskiego Komitetu Olimpijskiego mogą gościć przedstawicieli instytucji, która tak samo obchodzi sto lat. Podkreślił, że związki między komitetem a policją trwają od bardzo dawna i podziękował za wkład, jaki w polski sport wniosła ta formacja. Z tej okazji uhonorował Komendanta Głównego Policji medalem stulecia PKOI. Szef Policji zrewanżował się pamiątkowym kaflem, jakich równe sto wyprodukowała z okazji setnej rocznicy powstania Policji Państwowej fabryka Paradyż SA.

Gdy rozpoczęła się ceremonia wręczania wyróżnień, na ekranie prezentowano krótkie informacje o każdym z wyróżnionych. Ich osiągnięcia mogły budzić prawdziwy podziw, gdyż wśród wyróżnionych byli także mistrzowie świata i Europy. Wśród stu wyróżnionych policjantów i pracowników Policji, którzy osiągnęli poziom mistrzowski w wybranych przez siebie dyscyplinach znalazł się również iławski funkcjonariusz sierż. szt. Daniel Szul.

Policjant z garnizonu warmińsko-mazurskiego miesiąc temu przekroczył metę ekstremalnie trudnego dystansu tj. 3,8 km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze i 42 km biegu i to wszystko w ciągu jednego dnia podczas zawodów Ironman Barcelona. Chociaż był to jego dotychczas największy sukces sportowy to nie jedyne sportowe osiągnięcie policjanta. Z powodzeniem bierze udział w ogólnopolskich mistrzostwach triathlonowych, w tym policyjnych oraz innych zawodach wytrzymałościowych. Funkcjonariusz nie tylko startuje w zawodach ale w roku 2018 dzięki współpracy Komendy Powiatowej Policji w Iławie, KWP w Olsztynie z Gminą Susz, Suskim Centrum Sportu i Rekreacji oraz Suskim Ośrodkiem Kultury przy wsparciu policyjnych związków zawodowych, zorganizował I Mistrzostwa Policji w Triathlonie na dystansie IRONMAN. Była to pierwsza edycja zawodów triathlonowych na takim dystansie, kierowana specjalnie do policjantów, pracowników Policji jak również emerytowanych policjantów i pracowników Policji. Mistrzostwa te zostały ujęte w Harmonogramie wydarzeń sportowo – rekreacyjnych na rok 2018 objętych patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji. Policjant oczywiście wystartował w tych zawodach i zajął czwarte miejsce w kategorii open, a w swojej kategorii wiekowej - pierwsze. Zaledwie dwa tygodnie wcześniej, podczas MP Policji w triathlonie na dystansie 1/4 IronMan w Mietkowie również zdobył 4 miejsce w kategorii open i został mistrzem Polski Policji w kat wiekowej 30-39 lat. 2019 rok to kolejne treningi i dalsze sukcesy sportowe policjanta. Podczas Mistrzostw Polski Policjantów w Triathlonie na dystansie Ľ IM uplasował się na 5 pozycji oraz zdobył mistrzostwo wśród policjantów w swojej kategorii wiekowej. Kilkanaście dni później nie tylko współorganizował II Mistrzostwa Polski Policji w Triathlonie odbywające się podczas suskiego triathlonu, ale też zdobył w nich brązowy medal.

Triathlon to nie jedyna sportowa pasja iławskiego policjanta. Od 14 lat jest też sędzią piłki nożnej i może sędziować jako sędzia główny w 4 lidze najwyższej klasy rozgrywkowej w woj warmińsko –mazurskim. Również w roli sędziego występuje w Ogólnopolskim Policyjnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Głównego Policji im. mł.asp. Marka Cekały organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie oraz Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja o puchar Komendanta Głównego Policji.

 

 • Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników gali Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników gali
  Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników gali
 • Medal przyznany sierż. szt. Danielowi Szulowi Medal przyznany sierż. szt. Danielowi Szulowi
  Medal przyznany sierż. szt. Danielowi Szulowi
 • sierż. szt. Daniel Szul sierż. szt. Daniel Szul
  sierż. szt. Daniel Szul

 

Po ceremonii głos zabrał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, który powiedział m.in.:

- Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogłem dziś stanąć tu przed Wami. Mam dla Was ogromny szacunek i uznanie, ponieważ odnosicie ogromne sukcesy. To dzięki Wam obywatele wiedzą, że nie tylko służymy, ale mamy też swoje pasje i takich ludzi jest w polskiej Policji naprawdę mnóstwo i że są to wspaniali ludzie. Zawsze powtarzam, że właśnie największym kapitałem naszej formacji są ludzie którzy w niej pracują i pełnią służbę, a Wy jesteście tego twierdzenia najlepszymi ambasadorami. Na całym świecie prezentujecie najwyższy sportowy poziom, nosząc policyjny mundur. Jesteśmy z Was wszyscy ogromnie dumni.

Policyjnym sportowcom podziękował także podinsp. Andrzej Szary z Niezależnego Związku Zawodowego Policjantów.

Podczas gali wyróżniono również też czwórkę policyjnych raperów, którzy niedawno nagrali teledysk do utworu "Dumny z bycia psem". W ciągu niewielu dni osiągnął liczbę ponad 800 tys. wyświetleń. Nagrali go w czasie wolnym od służby, ale przekazują w nim treści popularyzujące zawód policjanta widziany oczami funkcjonariuszy pełniących najcięższą służbę na ulicach polskich miast i wsi. Ewentualny dochód przekazują na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Na koniec wszyscy obecni wysłuchali recitalu piosenkarki Magdaleny Tul, znanej m.in. z telewizyjnego programu "Jaka to melodia".

(jk/tm)