Od lat na rynku prym wiodą drukarki laserowe i atramentowe, jednak przed zakupem należy zadać sobie pytanie - jaką drukarkę kupić? Czym kierować się przy wyborze urządzenia, tak by spełniało wszystkie nasze oczekiwania? Na te i inne pytania, odpowiemy w tym artykule.

Zakup urządzenia drukującego nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Wyglądające niemal identycznie drukarki mogą bardzo różnić się parametrami. Natomiast te z pozoru podobnymi cechami, posiadają zazwyczaj różną ekonomię wydruku, która jest szczególnie ważna, gdy zapotrzebowanie na kopie jest duże.

Aby późniejsze koszty eksploatacji drukarki nie były zbyt wysokie, jeszcze przed zakupem urządzenia należy sprawdzić cenę oryginalnych tuszy i tonerów oraz zamienników przeznaczonych do konkretnego modelu. Zdarzają się sytuacje, kiedy to cena materiałów eksploatacyjnych przewyższa wartość drukarki, przez co po wykorzystaniu startowych zasobników, zaczyna ona pełnić funkcję wątpliwej ozdoby.

Jaką drukarkę kupić, by nie była droga w eksploatacji?

Wybór rodzaju drukarki należy rozpocząć od określenia miesięcznego zapotrzebowania na wydruki. Pozwoli to ustalić czy ekonomiczniejsza w naszym przypadku okaże się technologia laserowa czy atramentowa.

Utarło się, że drukarki laserowe najlepiej sprawdzają się podczas drukowania dokumentów, tworząc wysokiej jakości kopie. Natomiast urządzenia atramentowe stają na wysokości zadania, gdy na wydrukach znajdują się zdjęcia, grafiki czy wykresy.

Drukarki atramentowe są tańsze w zakupie niż urządzenia laserowe. W tym wypadku jednak można przyjąć zasadę – im niższa cena drukarki atramentowej, tym wyższa za materiały eksploatacyjne. Ponieważ wykorzystują one zazwyczaj technologię, która uniemożliwia tworzenie wydruków, gdy jeden z kolorów w kartridżu się skończy. Wówczas konieczne jest wymienienie całego pojemniczka. Nawet, gdy zużycie pozostałych kolorów jest nieznaczne.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drukarek laserowych – im niższa kwota zakupu urządzenia, tym wyższa cena materiałów eksploatacyjnych. Ceny tonerów z reguły nie są niskie, mimo to koszty związane z wydrukiem jednej strony są często znacznie mniejsze niż w przypadku atramentówek. Jeden toner jest w stanie wydrukować znacznie większą ilość dokumentów niż kartridż. Samo urządzenie laserowe jest droższe w zakupie niż atramentowy odpowiednik, jednak i w tym przypadku należy sprawdzić ceny materiałów eksploatacyjnych do wybranego modelu, by z czasem nie okazało się, że nieoryginalny toner przewyższa swoją wartością koszty zakupu nowego urządzenia.

Tradycyjna drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Urządzenie wielofunkcyjne coraz częściej przydaje się nie tylko w biurze, ale także w zaciszu domowym. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że są one wielkości standardowego urządzenia drukującego, dzięki czemu zmieszczą się na każdym biurku.

W przypadku firm, prym wiodą modele 4w1, wyposażone również w faks.

Wśród dodatkowych funkcji wymieniany jest także automatyczny dwustronny wydruk, który pozwala zaoszczędzić czas, ale także papier. Dzięki takiemu rozwiązaniu, drukowanie ulotek czy materiałów szkoleniowych staje się znacznie łatwiejsze.

Standardem powoli staje się automatyczny podajnik dokumentów, który każdy kolejny plik skanuje i zapisuje w pamięci komputera lub automatycznie wysyła go pod ustalony wcześniej adres e-mail.

Urządzenia wielofunkcyjne mogą zostać wyposażone w drukarkę laserową lub atramentową, kolorową lub monochromatyczną. Istotne, by podobnie jak przed zakupem tradycyjnego urządzenia, określić zapotrzebowanie na wydruki oraz cenę materiałów eksploatacyjnych.

Jaką drukarkę kupić do domu, a jaką do firmy?

Wiele osób, nawet tych, które rzadko korzystają z drukarek, wybiera droższe urządzenia wielofunkcyjne, ponieważ wychodzą z założenia, że skaner czy kopiarka mogą się czasami przydać, nawet w domu. Oczywiście jest to uzasadniona pobudka do zakupu droższego sprzętu, jednak warto upewnić się, czy aby na pewno słuszna. Jeśli do tej pory ani skaner, ani kopiarka nie były nam potrzebne to jakie jest prawdopodobieństwo, że teraz zaczniemy z nich korzystać?

Domowe urządzenie drukujące, które nie jest często eksploatowane może mieć nieco droższe w zakupie tusze czy tonery, ponieważ całkowity koszt wydruku jednej strony i tak pozostaje na niskim poziomie.

Do wydruków w zaciszu domowym najczęściej wybierane są drukarki atramentowe. Głównym wyznacznikiem jest w tym przypadku cena urządzenia. Należy jednak pamiętać, że sporadyczne używanie atramentówek im nie służy. Z czasem mogą pojawić się problemy z zaschniętym tuszem, co w niektórych przypadkach może skończyć się nawet całkowitą niezdolnością urządzenia do pracy, bez możliwości jego naprawienia.

Natomiast jeśli zapotrzebowanie na wydruki oscyluje w granicach kilkunastu stron dziennie, drukarka atramentowa okazuje się nieekonomicznym rozwiązaniem. Warto zastanowić się nad wyborem urządzenia laserowego. Koszty jego eksploatacji są niższe, a praca szybsza. Szczególnie, gdy wydruki zawierają jednolity tekst, bez grafik, czy wykresów.

Obecnie na rynku dostępne są również kolorowe drukarki laserowe. To jednak droższe w zakupie rozwiązanie w porównaniu do ich monochromatycznych braci. Mimo to nadal koszty eksploatacji są niższe niż urządzeń atramentowych.

Utarło się, że w domu najlepiej sprawdzają się drukarki atramentowe ze względu na ich uniwersalność. Wydrukują one zarówno wysokiej jakości tekst, jak i zdjęcia, grafiki czy wykresy.

W przypadku biur, zalecany jest zakup drukarek laserowych, zarówno ze względu na miesięczną liczbę wydruków, jak i ich charakter. Są to bowiem głównie czarno-białe dokumenty, bez elementów graficznych. Jeśli natomiast coraz częściej zdarzają się sytuacje wymagające druków w kolorze, doskonałym rozwiązaniem okazują się kolorowe drukarki laserowe.

Obecnie przedsiębiorcy nie muszą inwestować pieniędzy w zakup floty drukującej. Mają oni możliwość wynajmu drukarek (więcej na ten temat znajduje się tutaj). Profesjonalna firma na podstawie indywidualnego wywiadu określi miesięczne zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na wydruki oraz ustali ich rodzaj. Dobrane w ten sposób urządzenia drukujące zostają wydzierżawione, a przedsiębiorca nie musi się już martwić przestojami w wydrukach, serwisem, ewentualnymi awariami czy brakiem materiałów eksploatacyjnych. Wszystkim od teraz zajmuje się firma zewnętrzna, która dzięki systemowi zarządzania drukiem, dokładnie wie, kiedy należy wymienić toner na nowy lub dlaczego urządzenie uległo awarii.

Niewielkie usterki, są usuwane od ręki. Jeśli natomiast wymagają one odtransportowania drukarki do serwisu, na jej miejsce dostarczane jest urządzenie tymczasowe, o tych samych lub wyższych parametrach, do czasu naprawy poprzedniej drukarki.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie „jaką drukarkę kupić?” wcale nie jest taka oczywista. Przed zakupem warto ustalić przeznaczenie urządzenia oraz dziennie lub miesięczne zapotrzebowanie na wydruki. Bez względu na rodzaj sprzętu, drukowanie powinno być przede wszystkim ekonomiczne.