Zapowiadany przez rząd i prezydenta bon turystyczny, może wejść w życie 26 lipca. Według minister Jadwigi Emilewicz, ZUS jest gotowy na wypłatę tego świadczenia właśnie od tego dnia.

Mogę z całą pewnością powiedzieć, że systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz systemy Polskiej Organizacji Turystycznej są gotowe do tego, aby 26 lipca wypłacić pierwsze świadczenia - mówiła pani wicepremier w rozmowie z portalem money.pl.

Ustawa o bonie turystycznym ma być uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w środę 15 lipca. Emilewicz podkreśliła, że prezydent podpisze ustawę jak najszybciej, bo była to też jego inicjatywa i z bonu będziemy mogli skorzystać już w te wakacje.

Dla kogo bon turystyczny?
Początkowo rząd zapowiadał, że bon turystyczny będzie wynosił 1000 zł i dostanie go każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Plany się zmieniły, gdy okazało się, że po prostu nie ma na to środków w budżecie państwa.

Bon został więc przycięty do kwoty 500 zł i będą mogli z niego skorzystać rodzice (na każde dziecko 500 zł). Będzie można za to opłacić m.in. opłacić zakwaterowanie lub noclegi w ośrodkach turystycznych, sfinansować obozy, kolonii dla dzieci itp. czy opłacić bilety wstępu do muzeów i lokalnych atrakcji turystycznych.

Nie wiadomo, co stanie się z poprawkami senatorów do ustawy. Izba wyższa polskiego parlamentu zaproponowała, by rozszerzyć bon turystyczny także dla seniorów. Jednak z aktualnych przekazów polityków partii rządzącej, jak i samej minister Emilewicz, poprawka ta może zostać odrzucona.

Wszystko rozstrzygnie się w najbliższym posiedzeniu Sejmu.