Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości zapadną na długo w pamięci mieszkańcom Zajączkowa, Kulig, Wólki i Mortęg, którzy są związani z tamtejszą szkołą. Oficjalnie otwarta została nowa część budynku. Stary obiekt przeszedł termomodernizację.

źródło: Gmina Grodziczno (nadesłane)

Społeczność Szkoły Podstawowej w Zajączkowie zaprosiła w swoje mury samorządowców i przedstawicieli społeczności lokalnej. Powodem było oficjalne otwarcie nowo wybudowanego skrzydła budynku szkoły. Do tego stara część obiektu została zmodernizowana. Wszystko udało się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Urząd Gminy w Grodzicznie pozyskał 820 tys. zł (maksymalnie można było dostać 1 mln zł) na rozbudowę budynku i 232 tys. zł na termomodernizację. Gmina zainwestowała razem nieco ponad milion złotych. Dzięki temu wysiłkowi główny wykonawca, czyli Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Grodzicznie, zbudował pięć nowych sal lekcyjnych, korytarze, toalety, gabinet pielęgniarki i inne pomieszczenia gospodarcze. Wykonano także plac, a w starej części docieplono ściany i posadzki, wymieniono okna, dach i źródło ciepła.

Na początku uroczystości odbył się krótki apel, po którym przecięto wstęgę. Ksiądz kanonik Marek Lubieniecki, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Tylicach poświęcił obiekt. Następnie Sylwia Dłutkowska-Węsiora przedstawiła rys historyczny założonej w XIX wieku szkoły. Nie obyło się bez życzeń i upominków dla placówki.

- To wy, uczniowie i nauczyciele, wypełniacie tą szkołę. Życzę, by było was wiele. Dzięki pozytywnej demografii, a taka jest w tej 
szkole, jej byt jest zapewniony – mówił Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno.

Na  ręce Urszuli Zakrety, dyrektor szkoły w Zajączkowie trafiła m.in. pamiątkowa tablica. Życzenia złożyli także Andrzej Ochlak, starosta nowomiejski oraz Mieczysław Wojtaszko, prezes KPW w Grodzicznie.Uroczystość podsumował występ uczniów upamiętniający rocznicę 11 listopada. Szkoła włączyła się również w akcję „Szkoła do hymnu”. Dokładnie o godz. 11.11 wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Polski.