Tak jak przewidywali policjanci już od czwartku 31 października panował zwiększony ruch na drogach. 1 i 2 listopada nowomiejscy policjanci pojawili się w newralgicznych miejscach i w razie potrzeby ręcznie kierowali ruchem w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pomimo dużego natężenia nie było większych utrudnień na drogach i ruch w pobliżu cmentarzy odbywał się płynnie. Funkcjonariusze patrolowali również rejony nekropoli.

Akcja "Znicz”, to co roku czas wytężonej pracy wszystkich policjantów. Ze względu na nasilony ruch na drogach, w tym okresie szczególnie dużo zadań przypada funkcjonariuszom drogówki. Aby zadbać o bezpieczeństwo podróżujących, policjanci byli obecni nie tylko w rejonach cmentarzy, ale również monitorowali sytuację na głównych trasach wylotowych i wlotowych do miasta. Głównym celem ich działań było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a także utrzymanie płynności na głównych ciągach komunikacyjnych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego, szczególnie dotyczących obowiązujących ograniczeń prędkości. Stróże prawa kontrolowali także stan techniczny pojazdów oraz sprawdzali, czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób.

Od 31 października do 3 listopada policjanci nowomiejskiej komendy skontrolowali w sumie 97 pojazdów, ujawnili przy tym 93 wykroczenia, w 75 przypadkach polegały one na przekroczeniu prędkości, w 7 na braku zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci bacznie przyglądali się też pieszym popełniającym wykroczenia, ujawnili tylko 1 taki przypadek.

Przede wszystkim jednak policjanci pomagali uczestnikom uroczystości, kierowcom, jak najsprawniej i najbezpieczniej dotrzeć do celu podróży. 

W czwartek policjanci ogniwa ruchu drogowego w Brzoziu Lubawskim zatrzymali do kontroli kierującego BMW mieszkańca Mrągowa. Podczas sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że jest on poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwo niealimentacji. Funkcjonariusze uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę. 46-latek został doprowadzony do Zakładu Karnego

Podczas minionych działań policjanci zatrzymali jednego nietrzeźwego kierującego. W sobotę tuż przed godz. 23:00 oficer dyżurny nowomiejskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierowcy. W Bielicach przypadkowi świadkowie zauważyli kierującego peugeotem, którego zachowanie na drodze wskazywało, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Mężczyzna wjeżdżał autem na trawnik i jechał tzw. „wężykiem”. Świadkowie uniemożliwili mu dalszą jazdę. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mieszkaniec gminy Biskupiec miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu.

Należy podkreślić, że w ciągu ostatnich 4 dni na naszym terenie nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci w tym czasie byli wzywani do 6 kolizji, nikt z uczestników tych zdarzeń nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Najgroźniej wyglądające zdarzenie drogowe miało miejsce w sobotę 2 listopada w Wawrowicach. Młody kierowca opla nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechał na lewą stronę doprowadzając do zderzenia z busem. Na szczęście kierowca opla podróżował sam, gdyby był z nim pasażer siedzący na przednim siedzeniu to zdarzenie mogłoby być tragiczniejsze w skutkach.

Funkcjonariusze podczas działań ZNICZ zatrzymali 3 prawa jazdy oraz 2 dowody rejestracyjne.

W piątek dzielnicowi z Biskupca zatrzymali do kontroli drogowej kierującego passatem, który naruszył sadowy zakaz prowadzenia pojazdów.

W niedzielę pdczas pomiaru prędkości w Gwiździnach policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego renault mieszkańca Olsztyna, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 51km/h.


 

W działania mające zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim, którzy odwiedzali groby najbliższych w naszym mieście, oprócz policjantów jak co roku włączyli się również funkcjonariusze Straży Miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego.

Wspólne patrole mają jeden cel – bezpieczeństwo osób odwiedzających groby najbliższych i przemieszczających się w tym czasie drogami naszego powiatu oraz zapewnienie płynności ruchu w rejonach cmentarzy. Aby ten cel osiągnąć funkcjonariusze kierowali ruchem, wskazywali miejsca parkingowe, pomagają pieszym bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. 

Policjanci dziękują wszystkim uczestnikom ruchu drogowego za stosowanie się do ich poleceń i za okazane zrozumienie, bowiem bezpieczeństwo na nasza wspólna sprawa.