28 lutego 2021 roku o godzinie 2:55 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Nowym Mieście Lubawskim wpłynęła informacja o pożarze pieca gazowego w Lipowcu.

Po dojeździe na teren akcji zastępów straży pożarnej zabezpieczono miejsce zdarzenia i przeprowadzono rozpoznanie. Ustalono, że paliła się instalacja elektryczna przy piecu gazowym. Pożar został ugaszony przed przybyciem strażaków, piec zasilany był gazem z butli samochodowych. Na piecu znajdowała się pusta butla gazowa (samochodowa) natomiast przy budynku kilkadziesiąt kolejnych pustych butli. Działania straży pożarnej polegały na: odłączeniu energii elektrycznej w budynku, sprawdzeniu temperatury pieca oraz butli znajdujących się w pobliżu pieca i bezpośrednio na nim (temp. 80°C), podaniu prądu wody celem schłodzenia butli i pieca, sprawdzeniu miernikiem ewentualnych wycieków gazu oraz oświetleniu terenu działań.
O zaistniałej sytuacji strażacy powiadomią odpowiednie służby.

Na miejsce działań skierowano dwa zastępy z JRG Nowe Miasto Lub., trzy zastępy OSP oraz funkcjonariuszy Policji. Działania służb ratowniczych trwały prawie 1,5 godziny.

Opracował: st. kpt. Krzysztof Szałkowski – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie