Już ponad 460 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączyło się w organizację prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR). Liczba jednostek zaangażowanych w popularyzowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy stale rośnie. Fundacja WOŚP będzie realizowała program we współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w całym kraju. Do programu dołączyła jednostka OSP z Łąkorza.

- Po rozmowach z Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Łakorzu, podjęliśmy decyzję o nawiązaniu współpracy i wspólnym przystąpieniu do Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - czytamy w komunikacie OSP Łąkorz na Facebook'u. - W jego ramach razem z nauczycielami naszej szkoły będziemy uczyć dzieci z klas I-III zasad udzielania pierwszej pomocy. Wstępnie przeprowadzenie programu planujemy na wiosnę. Liczymy na owocną współpracę i wymierne efekty w postaci przyswojenia przez młode pokolenie wiedzy obejmującej podstawowe czynności ratujące życie.

Wszystkie zainteresowane udziałem w programie "Ratujemy i Uczymy Ratować" jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych zostaną wyposażone w podręczniki dla nauczyciela, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Realizowane będą również szkolenia dla strażaków-ochotników, których celem będzie przygotowanie do prowadzenia zajęć z dziećmi.
 
Najbardziej aktywne jednostki OSP, które przystąpią do programu, jednocześnie staną się uczestnikami specjalnej kategorii drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "FLORIANY" oraz zostaną wyróżnione przez Fundację WOŚP podczas Gali rozdania "FLORIANÓW".