Seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia wzięli udział w zajęciach z cyklu „ Senior Bezpieczny 2019”. Projekt realizowany w Rybnie, Lubawie, Nowym Mieście Lubawskim, Iłowie, Pasłęku oraz Kurzętniku miał na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów. Organizatorzy prowadza również kampanię na ogólnopolskiej antenie TVP 3, której jedną z „twarzy” był mistrz olimpijski Tomasz Majewski.

Każdy, kto ukończył 60 lat mógł bezpłatnie wziąć udział w projekcie realizowanym przez Polską Fundację Paraolimpijską. Środki na realizację projektu organizacja wygrała w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. 

Ponad 100 seniorów uczestniczyło w zajęciach sportowych i samoobrony oraz teoretycznych dotyczących bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ekonomicznego oraz fizycznego. Dla seniorów zorganizowano także zajęcia z psychologiem a także przekazano specjalistyczna psychologiczną grę planszową „MiJaMySię”. 

Projekt realizowany jest w związku z coraz większym zapotrzebowaniem seniorów na tego typu zajęcia oraz coraz częstszymi przypadkami przestępstw i oszustw, których ofiarami padają osoby starsze.  Dlatego w ramach projektu realizowano również kampanię społeczną. „Kampania ma z jednej strony przestrzec seniorów przed niebezpieczeństwami. Z drugiej zachęcić młodsze pokolenie, dzieci i wnuków do wspierania osób starszych w przypadkach zagrożenia” – mówi pomysłodawca kampanii i projektu „Senior Bezpieczny 2017” Robert Szaj. Kampania społeczna realizowana była na ogólnopolskiej antenie TVP 3. Powstały dwa minutowe spoty informacyjne, przestrzegające przed niebezpieczeństwami czyhającymi na seniorów. W nieco humorystycznym wydaniu zaprezentowano potencjalne zagrożenia, z którymi mogą spotkać się osoby starsze. W kampanii wzięli udział m.in. Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą oraz olsztyńska aktorka teatralna i filmowa Irena Telesz. 

A jak projekt oceniają sami seniorzy?  „Zajęcia co roku są bardzo dobrze zorganizowane. Szczególnie te z panią psycholog, podczas których poruszyliśmy naprawdę ważne dla nas sprawy i problemy” – mówi Danuta Zdunek, liderka seniorów z Rybna i aktywna uczestniczka projektu. 

„Uczymy najprostszych ale i najskuteczniejszych elementów samoobrony. Po to, by każdy z uczestników mógł je powtórzyć, mógł sam ćwiczyć w domu” – mówi policjant, trener i instruktor Marek Olszewski, współpracujący z Fundacją kilku  i realizujący zajęcia teoretyczne i praktyczne z samoobrony. 

 „Chcielibyśmy podobne projekty realizować w kolejnych latach. W najbliższym czasie będziemy składać kolejny wniosek na podobny projekt. Zachęcamy seniorów do każdej aktywności, ruchowej i intelektualnej ” – mówi Anna Katarzyna Rybka, prezes Fundacji. 

Projekt „Senior Bezpieczny 2019” był współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - Edycja 2019