Za nowelizacja taryfikatora mandatów z 10 kwietnia 2021 r., zmiany dotknęły np. właścicieli psów, czy też przewoźników, którzy będą musieli zapłacić za zaniedbania związane z reżimem sanitarnym. Największe mandaty grożą właścicielom nieruchomości, za niedopilnowanie swoich obowiązków mogą zapłacić nawet 10 tys. złotych kary.

Nowy taryfikator mandatów przyniósł zaostrzenie niektórych kar. W ostatnim czasie głośno było o tym, że wyższe mandaty mogą zapłacić właściciele psów. 

Ważne jest teraz utrzymanie porządku na posesji. Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do utrzymania wokół niej porządku. Za zaniedbania związane ze sprzątaniem grozi mandat w wysokości 50 do 250 złotych.

Kolejny mandat dotyczy sytuacji, gdy właściciel nieruchomości komercyjnej, lub przeznaczonej na taki użytek, bądź jego zarządca, nie umieści informacji o zakazie palenia. Wówczas za takie zaniedbanie grozi mandat w wysokości 100 złotych.

Jeśli na swojej posesji trzymamy zwierzęta, to mamy obowiązek ją zabezpieczyć w taki sposób, by zwierzę się z niej nie wydostało. Oznacza to, że albo trzeba posiadać ogrodzenie albo bezpieczny kojec dla psa. Za niedopilnowanie mandaty od 250 do 500 złotych. 


Najwyższy mandat grozi za nieposiadanie skrzynki pocztowej: 

50 zł do 10 tys. złotych - za brak skrzynki pocztowej,
250 zł - za brak numeru domu na budynku.